• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 27 kwiecień 2021 15:32

Wszczepiają ludziom podskórne implanty – również w Polsce!

Napisała
Tło zdjęcie utworzone przez xb100 - pl.freepik.com Tło zdjęcie utworzone przez xb100 - pl.freepik.com

Malutkie urządzenie wszczepione pod naszą skórą, które będzie obsługiwało płatności zbliżeniowe – brzmi jak coś nieprawdopodobnego? Otóż takim podskórnym implantem już można posługiwać się w Polsce! Ten, kto jest w jego posiadaniu, nie musi martwić się o gotówkę czy nawet kartę kredytowę. Czy płatności mogą być bardziej wygodne?

Podskórny implant płatniczy - co to takiego?

Implant płatniczy powstał dzięki polsko-brytyjskiemu startupowi Walletmor. Założycielem firmy i pomysłodawcą implantu jest przedsiębiorca z Lublina. 24-latek Wojciech Paprota bardzo zachwala i poleca wymyślony przez siebie produkt. Główną zaletą posiadania takiego małego chipa jest fakt, że nie trzeba nosić ze sobą portfela, karty, nikt takiego urządzenia nie ukradnie, nie da się go również zgubić ani zapomnieć ze sobą zabrać. Nie da rady go także zeskanować, sfotografować ani zhakować, jak w przypadku karty kredytowej czy debetowej. Rozwiązanie wydaje się więc mieć same pozytywy.

Implant jest wielkości małej agrafki i ma około pół milimetra grubości. Jest zbudowany z układu scalonego oraz krzemowej otoczki, która pełni funkcję anteny. Wszystko jest zamknięte w hermetycznej obudowie z biopolimeru. Naukowcy, którzy stworzyli urządzenie zapewniają, że jest ono całkowicie bezpieczne dla zdrowia, nie jest w stanie spowodować żadnych chorób ani wywołać alergii.

Wszczepiają ludziom podskórne implanty - Polacy też je mają!

Jak wszczepia się implant? Na skórze tworzy się małe nacięcie i wprowadza tam chip. Taki zabieg trwa około 15 minut i teoretycznie każdy jest w stanie wykonać go sam w domu. Jednak producent zaleca korzystanie z pomocy wykwalifikowanych osób. Ranka goi się od 2 do 4 tygodni, ale na działanie implantu nie musimy czekać – jest on od razu gotowy do działania. Można nim płacić zbliżeniowo wszędzie, gdzie jest oferowana taka możliwość – w sklepie osiedlowym, w markecie, na siłowni, basenie, w kinie itp.

Czy obawy, że dzięki takiemu urządzeniu jego właściciel może być inwigilowany lub śledzony są słuszne? Producent zapewnia, że nie ma takiej możliwości, ponieważ implant nie wytwarza samodzielnie żadnych fal, włącza się tylko podczas płatności zbliżeniowych, nie potrzebuje też własnego źródła zasilania.

Firma Walletmor implant płatniczy wprowadziła do sprzedaży 1 stycznia 2021 roku. Od tej chwili na zakup i wszczepienie sobie urządzenia zdecydowało się już kilkadziesiąt osób w Polsce. Podskórny implant płatniczy kosztuje 199 euro. Aby zacząć z niego korzystać należy posiadać zasilone konto na platformie iCard. Niestety nie ma możliwości prowadzenia takiego konta polskich złotych. Na tę chwilę można korzystać między innymi z takich walut jak funt czy euro.

Gruby Benek