• 1
  • 2
środa, 28 kwiecień 2021 09:54

W Augustowie ruszy rehabilitacja ozdrowieńców COVID-19

Napisane przez JZ

Osoby zmagające się z powikłaniami po COVID-19 dostaną możliwość skorzystania z bezpłatnej rehabilitacji w ramach NFZ. W województwie podlaskim pacjenci będą mogli się udać w sumie do trzech placówek, w tym dwóch w Augustowie.

Co raz więcej ozdrowieńców zmaga się z różnego rodzaju powikłaniami po przejściu choroby. Zespół chronicznego zmęczenia, problemy sercowo-naczyniowe, trudności z oddychaniem to jedne z wielu problemów, z którymi zmagają się pacjenci po przejściu COVID-19. Rehabilitacja ma im pomóc stanąć na nogi.

W naszym województwie placówki oferujące rehabilitację to Polsko – Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo – Naczyniowe w Augustowie, Szpital Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowy w Supraślu oraz Sanatorium Uzdrowiskowe w Augustowie. Lista miejsc ma być na bieżąco aktualizowana, gdy kolejne placówki medyczne zgłoszą się do udziału w programie oraz spełnią odpowiednie warunki.

Program kompleksowej rehabilitacji ma potrwać od 2 do 6 tygodni, w zależności od przypadku. Pacjenci nim objęci będą mogli skorzystać m.in.: z zabiegów fizjoterapeutycznych, inhalacji czy terapii psychologicznej. Oprócz tego przewidziana jest również edukacja zdrowotna pacjentów (np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów), pomoc w eliminacji nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, a także leczenie dietetyczne.

„Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia”. – możemy przeczytać w komunikacie NFZ.

Do wzięcia udziału w programie rehabilitacyjnym będzie wymagane skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, uzyskanie go będzie możliwe do roku po zakończonym leczeniu COVID-19. Pacjenci ze skierowaniem będą mogli zgłosić się na rehabilitację do dowolnej placówki medycznej objętej programem w kraju.

 

Źródło: NFZ

 

Gruby Benek
Taekwondo