• 1
  • 2
czwartek, 29 kwiecień 2021 14:06

Trzymasz pieniądze w banku? Eksperci są zgodni – możesz je stracić!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Dlaczego na przestrzeni ostatniego roku Polacy wycofali z lokat około 100 mld zł i w znacznej części przenieśli je na bieżące rachunki? Dlaczego musimy uważać na swoje oszczędności ulokowane w bankach? Eksperci mówią jednym głosem – można na tym stracić!

Faktem jest, że klienci banków muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów, prowizji i opłat. Na dodatek dochodzi przyspieszająca inflacja oraz brak perspektywy zakończenia pandemii. Wszystkie te czynniki skłaniają ludzi do szukania nowych możliwości inwestowania. Swoje pieniądze lokują na funduszach, w akcjach oraz spółkach technologicznych na GPW.

Ekonomiści mówią jednoznacznie, że chociaż formalnie ujemnego oprocentowania jeszcze nie mamy, to wiele osób traci na przechowywaniu pieniędzy w banku. Fundusze trzymane na niewielkiej, bardzo nisko oprocentowanej lokacie generują koszty rachunku, które w ciągu ostatniego roku wzrosły najbardziej, bo około 50 procent. Jaki zysk z takiej inwestycji? Po odjęciu podatku Belki oraz wyżej wymienionych kosztów, okazuje się być nikły, zerowy bądź nawet ujemny.

Sektor bankowy rozważa wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów lub środków zgromadzonych na kontach klientów indywidualnych. Jeśli do tego dojdzie, klienci byliby zmuszeni płacić bankom za swoje oszczędności zgromadzone np. na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. UOKiK zdecydowanie sprzeciwia się tym planom twierdząc, że byłoby to nie tylko prawnie bezpodstawne, lecz także szkodliwe dla całego rynku finansowego i gospodarki. Bardziej prawdopodobnym jest więc raczej dalszy wzrost kosztów związanych z korzystaniem z systemu bankowego, czyli wprowadzenie jeszcze wyższych prowizji i opłat.

UOKiK twierdzi, że wprowadzenie ujemnego oprocentowania depozytów podważyłoby zaufanie Polaków do systemu bankowego i doprowadziło m.in. do masowego wycofywania oszczędności z banków na dużą skalę. Z obserwacji wynika, że to dzieje się jednak już teraz – na przestrzeni ostatniego roku Polacy wycofali z lokat około 100 mld zł. Jeszcze w lutym 2020 roku – tuż przed wybuchem pandemii Covid-19 – na lokatach było zgromadzone 294 mld zł. Dane NBP za luty 2021 pokazują, że wartość tych środków zmniejszyła się do 194 mld zł.

Rodacy tracą zainteresowanie lokatami, ponieważ rośnie inflacja, a stopy procentowe pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Dokładnie z tego samego powodu rachunki bieżące również nie są zyskowne. Podsumowując: zarówno na rachunkach bieżących, jak i na lokatach statystyczny Polak po prostu traci w tej chwili swoje pieniądze. Właśnie z tego względu obywatele naszego kraju coraz chętniej inwestują w akcje i fundusze. Od maja 2020 roku obserwowane jest dodatnie saldo wpłat na fundusze inwestycyjne, głównie fundusze dłużne.

Czy w związku z tym fundusze Polaków całkowicie odpływają z systemu bankowego? Obserwuje się, że pomimo wyżej wymienionych perturbacji, tak się wcale nie dzieje. W lutym br. łączna kwota zdeponowana w bankach po raz pierwszy przekroczyła 1 bln zł. Świadczy to o tym, iż klienci dużą część środków z lokat przenoszą właśnie na swoje rachunki bieżące.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.