• 1
  • 2
środa, 05 maj 2021 13:30

Wybierasz się na szczepienie przeciw Covid-19? Tego lepiej nie przyjmuj!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Szczepienia przeciwko koronawirusowi ostatnimi czasy bardzo przyspieszyły. Z dnia na dzień zwiększa się liczba zaszczepionych Polaków, jednak jeszcze sporo rodaków ma przyjęcie preparatu przed sobą. Wiele osób ma wątpliwości oraz obawy związane z otrzymaniem zastrzyku. Nie wiedzą na przykład jakich leków nie powinni stosować przed udaniem się do punktu szczepień. Jeśli więc wybierasz się na szczepienie przeciw Covid-19, tych preparatów lepiej wcześniej nie przyjmuj!

Wiele osób obawia się np. objawów poszczepiennych, które choć zdarzają się rzadko, to jednak w niektórych przypadkach mają miejsce. Okazuje się, że mamy wpływ na to, aby jak najmniej takich niepożądanych reakcji u nas wystąpiło. Co więcej, możemy też przyczynić się do tego, że preparat będzie działał lepiej i nabędziemy większej odporności.

Między innymi trzeba wystrzegać się przyjmowania niektórych leków przed i po szczepieniu. Lista preparatów, których nie powinno się brać bezpośrednio przed przyjęciem zastrzyku oraz po nim, nie jest wbrew pozorom aż tak długa. Podajemy te, które są sprzedawane bez recepty, a których na pewno nie powinno się przyjmować, jeśli idziemy na szczepienie przeciw Covid-19 lub dopiero co z niego wyszliśmy.

1. Aspiryna

Specjaliści są zgodni – nie należy profilaktycznie przyjmować kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) bezpośrednio przed, w trakcie oraz po przyjęciu szczepionki. Może to zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

2. Leki przeciwzakrzepowe

Okazuje się, że jeśli wybieramy się na szczepienie, nie powinniśmy stosować leków przeciwzakrzepowych na własną rękę. Chyba, że lekarz zaleci inaczej.

3. Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Stwierdzono, że wyżej wymienione preparaty są w stanie osłabić działanie szczepionki na grypę. Jest więc bardzo możliwe, że zrobią to także w przypadku preparatu przeciwko koronawirusowi.

4. Ibuprofen

Jeśli musimy wziąć lek tego typu, warto postawić na ten z paracetamolem. Jego działanie jest takie samo, a nie wywoła niepożądanych skutków w połączeniu ze szczepionką.

5. Leki zawierające naproksen

Ta grupa leków również znalazła się na liście tych, których najlepiej jest unikać, wybierając się do punktu szczepień.

6. Leki zawierające ketoprofenu

W przypadku tej grupy leków jest podobnie – nie powinno się stosować tej substancji bezpośrednio przed i po szczepieniu przeciw Covid-19.

Wiemy już, brania których preparatów powinniśmy się wystrzegać, udając się na zastrzyk. Należy jednak pamiętać, że lekkie reakcje po przyjęciu preparatu są jak najbardziej możliwe i normalne. Należą do nich m.in. odczuwanie bólu w miejscu iniekcji, ból głowy, zmęczenie, bóle mięśni, dreszcze czy lekka gorączka.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek