• 1
  • 2
czwartek, 06 maj 2021 14:38

Prawo jazdy dla dzieci? Nadchodzą rewolucyjne zmiany!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany, z których ucieszą się młodzi kierowcy. Czy to prawda, że osoby niepełnoletnie i to na dodatek nieposiadające prawa jazdy, będą mogły zasiąść za kierownicą samochodu? Kogo będzie dotyczyła ta innowacja w przepisach?

O prawie jazdy marzy większość młodych ludzi. Przygotowania do egzaminów oraz jazdy próbne są jednak długotrwałe i zanim wsiądzie się na upragniony fotel kierowcy trzeba przejść żmudną i trudną drogę. Czy po zmianach, jakie szykuje Ministerstwo Infrastruktury każdy, nawet ktoś nieposiadający stosownego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, będzie mógł złapać za kierownicę? Niestety nie. Są bowiem dwa warunki, które należy spełnić. Jakie?

Ministerstwo, chcąc lepiej edukować młodych ludzi, planuje wprowadzić rewolucyjne zmiany w przepisach, umożliwiając nieletnim jazdę autem bez prawa jazdy, jeszcze przed zdanym egzaminem. Istnieją jednak w tym temacie warunki, które musi spełnić przyszły kierowca oraz szkoła jazdy i egzaminator. Ta jazda bez „prawka” to dokładniej możliwość odbywania jazd doszkalających pod okiem opiekuna, zamiast instruktora. Kto będzie miał możliwość skorzystania z takiego rozwiązania? Tylko i wyłącznie kursanci, którzy wyjeździli 30 godzin z instruktorem nauki jazdy oraz kursanci, którzy oczekują na egzamin państwowy. Żeby jednak opiekun mógł wyjechać z przyszłym kierowcą na lekcje, auto musiałoby być odpowiednio oznakowane.

Co w kwestii nowych przepisów zmieniłoby się dla ośrodków szkolenia? Otóż możliwe, że nowe ustalenia wprowadziłyby ujednolicenie wymagań dotyczących infrastruktury, placów manewrowych oraz sal egzaminacyjnych. Instruktorzy również odczuliby zmiany. Musieliby posiadać minimum średnie wykształcenie, zaś uczący na prawo jazdy kategorii B być w posiadaniu uprawnienia od 5 lat, nie tak jak wcześniej, 2 lat.

Warto nadmienić, że pomysł zmiany przepisów czeka na rozpatrzenie już od dłuższego czasu, bo od dwóch lat. Projekt ustawy ma być ponownie analizowany po uspokojeniu się sytuacji związanej z pandemią. Gdyby jednak nowe przepisy zostały wprowadzone, zyskaliby na tym młodzi kierowcy, ponieważ szybciej mogliby usiąść za kółkiem, zaoszczędziliby sporą kwotę na jazdach z instruktorem i przede wszystkim mogliby być lepiej wyedukowani.

Źródło: autokult.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek