• 1
  • 2
piątek, 07 maj 2021 14:23

Matura 2021 - łatwa czy trudna?

Napisane przez OK
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu?/ Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi? Takie tematy pojawiły się na maturze z języka polskiego.

We wtorek (4 maja) odbył się pierwszy egzamin maturalny. Jak co roku, rozpoczęto od matury z języka polskiego. Ze względu na obostrzenia, egzamin wymagał spełnienia określonych warunków.

- W naszej szkole, podobnie jak we wszystkich placówkach, obowiązywały procedury przeprowadzania egzaminu maturalnego określające sposób zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego opracowane na podstawie wytycznych CKE, MEiN oraz GIS. Oczywiście wiązało się to z zakrywaniem ust i nosa, zachowaniem odstępu minimum 1,5 metra, wchodzeniem do szkoły i na sale egzaminacyjne w wyznaczonym czasie.  Wszystkie informacje zostały umieszczone na stronie szkoły - mówi polonistka augustowskiego liceum.

-Tegoroczna matura na pewno została dostosowania do warunków nauczania. W przypadku arkusza z języka polskiego w części I - czytanie ze zrozumieniem  nie odbiegało swoją formą od tych z poprzednich lat, a zadania dotyczyły treści z podstawy programowej. W przypadku II części uczniowie, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, mieli możliwość napisania pracy na jeden z trzech tematów. Przypomnieć należy, że do tej pory zawsze były dwa ( rozprawka i interpretacja). Tematy dawały uczniom możliwość wykazania się wiadomościami z podstawowych lektur i innych tekstów kultury. Wszystkie obietnice CKE i MEiN zostały z całą pewnością spełnione. Czy jednak uczniowie poradzili sobie po wielu miesiącach zdalnego nauczania? Trzeba wziąć pod uwagę stan psychiczny i emocjonalny tegorocznych maturzystów i fakt, że język polski to pierwszy egzamin po tak długim okresie pracy w domu, a to wiązało się z podwyższonym poziomem stresu. Jeszcze nigdy nie widziałam tak zdenerwowanych uczniów i ich nauczycieli, a to z pewnością będzie miało przełożenie na wyniki. A czy test był prostszy okaże się po sprawdzeniu prac i szczegółowej analizie arkuszy pod kątem łatwości zadań. Trzeba jednak podkreślić, że wszyscy starali się dostosować do niecodziennych warunków pracy i egzaminu maturalnego - dodaje nauczycielka.

Podobnie jak w zeszłym roku, zostały odwołane matury ustne. Aczkolwiek, jeżeli ktoś wybiera się na studia za granicę, bądź z innego powodu potrzebuje tej matury, to taka możliwość pozostała.

Czy cały arkusz maturalny był rzeczywiście prostszy jak to zapowiadano? Dowiemy się za jakiś czas …

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek