• 1
  • 2
sobota, 08 maj 2021 11:20

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Funkcjonowanie biblioteki więziennej w czasie pandemii

Napisane przez JB

Czytanie książek zaspokaja wiele podstawowych potrzeb psychicznych człowieka i dobrze wpływa na jego rozwój oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Biblioteka więzienna zajmuje bardzo ważne miejsce w procesie twórczej resocjalizacji. Czytanie wzbogaca słownictwo, uczy poprawnego pisania, pomaga w zdobywaniu wiedzy o świecie, pobudza wyobraźnię, otwiera umysł, dostarcza przeżyć estetycznych i moralnych.

Poprzez kontakt z literaturą czytelnik doświadcza wielu emocji, przyswaja nowe informacje o otaczającym go świecie oraz uczy się różnych wzorców zachowania, przez co rozwija swoją empatię. Istnienie książek jest nierozerwalnie związane z człowiekiem jako istotą rozumną – jest dziełem jego umysłu. Jest symbolem dociekania prawdy, skarbnicą wiedzy, obrazem świata, do którego czytelnik ucieka od problemów i szarej rzeczywistości. Książki okazują się dla osadzonych szansą na zmianę swojego życia.

Jak ważną rolę odgrywa biblioteka więzienna oraz dostęp do książek przekonaliśmy się w sposób szczególny w czasie panującej od ponad roku pandemii.

Miniony rok 2020 był dla Biblioteki Aresztu Śledczego w Suwałkach kolejnym rekordowym pod względem wypożyczonych książek. Osadzeni wypożyczyli prawie 12 tysięcy książek. Aż 746 osadzonych wypożyczyło przynajmniej jedną książkę, a średnia przypadająca na jednego czytelnika wyniosła ponad 17 książek. Wśród rekordzistów znalazły się osoby które wypożyczyły w roku 2020 ponad 50 książek.

Na wysoką liczbę wypożyczeń niewątpliwie miała wpływ sytuacja epidemiczna i związane z nią ograniczenia ale również nieustanne pozyskiwanie do zasobów bibliotecznych nowości wydawniczych. Obecnie liczba księgozbioru przekracza 7000 pozycji.

Wśród najchętniej czytanych autorów pierwsze miejsce zajmuje Stephen King, po którego pozycje osadzeni sięgali ponad 300 razy, dalsze miejsca zajęli polscy autorzy: Remigiusz Mróz i Andrzej Pilipiuk. Niezmiennie popularnością cieszą się: Jo Nesbo, Jacek Piekara, Harlan Coben, Alex Kava, John Grisham czy Dan Brown.

Wśród gatunków króluje literatura kryminalno-sensacyjna, fantastyka czy literatura faktu.

 

kpt. Joanna Boratyńska

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek