• 1
  • 2
poniedziałek, 10 maj 2021 15:46

Augustów – miasto w kwiatach

Napisała

Augustów to miasto, które ze względu na swoje położenie geograficzne oraz niezaprzeczalne walory przyrodnicze, znane jest w całym kraju, jak również za granicą. Swoim pięknem i licznymi zabytkami corocznie przyciąga rzesze turystów. Każdy, dla kogo wizerunek miasta jest ważny, przyczynia się do jego rozwoju i doskonalenia. Tym razem, w ramach upiększenia Augustowa, dnia 30 kwietnia w mieście została zasiana pierwsza łąka kwiatowa.

W ubiegłym roku, na spotkaniu z Szymonem Hołownią, pojawił się pomysł ukwiecenia Augustowa. Inicjatywa została przyjęta z dużą aprobatą, tym bardziej, że w 2018 roku, w plebiscycie Terra Flower Power na najpiękniej ukwiecone miasto w Polsce, Augustów zajął trzecie miejsce spośród 71 miejscowości biorących udział w konkursie. Mając takie doświadczenie nic nie stoi na przeszkodzie, aby i teraz miasto rozkwitło kwiatowymi dywanami i klombami.

Wolontariusze Stowarzyszenia „Polska 2050”, widząc w mieście wiele terenów do ukwiecenia, takich jak na przykład trawniki wzdłuż ciągów pieszych, skwery, ronda czy miejsca przy blokach mieszkalnych, 30 kwietnia br. rozpoczęli akcję wysiewania łąk kwiatowych. Pomagali również mieszkańcy miasta, których zachwycił ten pomysł. Urząd Miejski w Augustowie nie pozostał obojętny na tę inicjatywę i włączył się do pomocy w porządkowaniu terenu pod pierwsze zasiewy.

Skontaktowaliśmy się z biurem Stowarzyszenia „Polska 2050” w Białymstoku. Informacji na temat programu ukwiecania Augustowa udzieliła nam pani Magdalena Mroczko, sekretarz Stowarzyszenia.

„Ukwiecenie Augustowa to inicjatywa lokalnych wolontariuszy oraz pełnomocnika naszego Stowarzyszenia, Piotra Olędzkiego. Dlaczego ukwiecimy właśnie to miasto? Dlatego, że skupiamy swoją działalność w miejscach, z których pochodzimy, w których mieszkamy. Jest to również działalność proekologiczna, aby naszym dzieciom zostawić lepszy, piękniejszy świat. Przy tej okazji nawiązaliśmy bardzo dobrą współpracę z władzami miasta, dzięki czemu otrzymaliśmy pomoc przy usuwaniu darniny w miejscach wyznaczonych na łąkę kwiatową oraz uzupełnienie tych miejsc brakującą ziemią. Planujmy także ukwiecenie ciągu komunikacyjnego wzdłuż rzeki Netty oraz  utworzenie klombu kwiatowego przed nową siedzibą Urzędu Miejskiego” – poinformowała Magdalena Mroczko.

Kiedy miasto rozkwitnie, gdy efekt pracy upiększania stanie się widoczny, kto zadba o to, aby kwiaty były pielęgnowane, podlewane i utrzymane w dobrej kondycji?

„Nasi wolontariusze nie poprzestaną jedynie na wysiewaniu nasion, ale z pewnością będą pielęgnować kwiatowe łąki i klomby. Propagujemy także naszą działalność na Facebooku, swoje zrobi  również tzw. poczta pantoflowa. Liczymy na mieszkańców, którym już teraz podoba się nasza inicjatywa. Bardzo cenne, wręcz nieocenione, są  również media, co zawsze podkreślamy. Liczymy, że one również rozpropagują nasz pomysł, który realizujemy i chcemy zaproponować w ramach Kontraktu Obywatelskiego „Rozwój łąk kwietnych” – mówi przedstawicielka Stowarzyszenia „Polska 2050”.

Na wyżej wspomnianych terenach zostały wysiane nasiona pachnących kwiatów oraz roślin, które będą wabić motyle. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji. Każdy może mieć swój wkład w ochronę przyrody oraz w upiększenie i uatrakcyjnienie Augustowa.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek