• 1
  • 2
środa, 12 maj 2021 11:27

Na co dzień księgowa, po godzinach łowca burz

Napisane przez JZ
Fot. Julia Zyza Fot. Julia Zyza

Łowcy burz wielu ludziom kojarzą się z szaleńcami, którzy w ekstremalnych warunkach dokumentują niebezpieczne zjawiska pogodowe. Są znani szczególnie za oceanem, gdzie nakręcono o nich serial dokumentalny Storm Chasers (z 2007 roku). Nie każdy wie, że rozsławieni tropiciele burz funkcjonują w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce. Czym zajmują się łowcy burz i dlaczego ich praca jest nam potrzebna?

Wbrew pozorom pasjonaci ekstremalnych warunków atmosferycznych zazwyczaj wiodą normalne, poukładane życie, często mają najzwyklejszą pracę. Po godzinach zamieniają się jednak w prawdziwych tropicieli burz, przemierzając na co dzień dziesiątki, a nawet setki kilometrów w pogoni za żywiołem.

Udało nam się porozmawiać z członkinią Sieci Obserwatorów Burz, Karoliną Prawdzik. Sieć Obserwatorów Burz to jedna z największych organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko pojętą meteorologią w Polsce. Skupia około 200 obserwatorów rozproszonych po całym kraju. W tym momencie nasza rozmówczyni to jedyna przedstawicielka tropicieli burz w Augustowie. Na co dzień ma zwyczajną pracę – jest księgową. Od dziecka interesowała ją jednak meteorologia, zatem swoją pasję realizuje poza biurowym otoczeniem – na powietrzu, dokumentując zjawiska atmosferyczne.

Kim są łowcy burz?

- Łowcy burz to osoby z ekstremalnym hobby, jakim jest tropienie burz i innych, najczęściej niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Często w pościgu za burzami przejeżdżamy dużo kilometrów. Bardzo często warunki, w których działamy, są złe (pada deszcz, grad, wieje bardzo silny wiatr). Niejednokrotnie w pobliżu występują doziemne wyładowania atmosferyczne. Mimo wszystko to, że możemy zobaczyć z bliska tę potęgę natury, jest dla nas bardzo ekscytujące.

W dzisiejszych czasach siła żywiołu to jedna z niewielu rzeczy, na którą człowiek nie ma wpływu – mówi członkini Sieci Obserwatorów Burz. Na czym polega praca tropicieli burz?

- Podczas naszych wypraw obserwujemy i dokumentujemy wszystkie te zjawiska w postaci zdjęć, filmów, a później poddajemy je analizie. Przed każdą wyprawą sprawdzamy modele meteorologiczne i mniej więcej wiemy już, w których miejscach możemy spodziewać się niebezpiecznych zjawisk burzowych – informuje obserwatorka.

Działalność łowców burz ma też bardzo ważne znaczenie dla mieszkańców danego terenu. Nie tylko są oni pierwsi na miejscu zdarzenia – przewidują również trudne warunki pogodowe i ostrzegają ludzi.

- Na stronie facebookowej Sieci Obserwatorów Burz na bieżąco informujemy o potencjalnych zagrożeniach. Oprócz tego posiadamy aplikację mobilną „Monitor Burz”, w której w czasie rzeczywistym pokazywane są doziemne wyładowania atmosferyczne, występujące opady oraz aktualne zdjęcia zaraportowane zarówno przez łowców burz, jak i użytkowników aplikacji. Zdarza się, że w razie dużego zagrożenia na danym obszarze dajemy znać mediom, by te mogły ostrzec mieszkańców – informuje pani Prawdzik.

Kto może zostać łowcą burz? Okazuje się, że żeby dołączyć do Sieci Obserwatorów Burz wcale nie trzeba być z zawodu meteorologiem. Tropicielem burz może zostać każdy miłośnik zjawisk atmosferycznych. Mimo wszystko nasuwa się pytanie, jakie konkretne cechy powinna posiadać taka osoba?

- Nasza pasja jest ryzykowna, wymaga dużej rozwagi, zaangażowania, samodyscypliny i przede wszystkim przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pościgów za burzami. Bezpieczeństwo swoje i innych podczas burzy są najważniejsze – podkreśla nasza rozmówczyni. – Łowca powinien też znać podstawy meteorologii, obserwować niebo i chmury, chociażby po to, by ocenić, gdzie pojawi się potencjalna burza, a jeśli już się pojawiła, to jaki rodzaj zagrożenia za sobą niesie – dodaje.

 

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek