• 1
  • 2
czwartek, 13 maj 2021 13:53

Apel Krajowej Rady Izb Rolniczych o niekoszenie trawników

Napisane przez JZ
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Z uwagi na trudne warunki klimatyczne w tym roku, Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) zaapelowała do wszystkich o niekoszenie traw dla dobra pszczół.
Na stronie internetowej oraz na Facebooku KRIR można przeczytać następujący apel:

"W tym roku chłodna pogoda uniemożliwia odpowiednią pracę pszczół, ich loty i pobieranie pyłku oraz nektaru. Z powodu opóźnionego kwitnienia roślin miododajnych owady te mają mniej pokarmu. Jeżeli pszczoły nie mają odpowiedniej możliwości dostarczenia sobie budulca, witamin i aminokwasów, to należy im pomóc.

Ponad 80% roślin uprawnych w Europie potrzebuje pomocy zapylaczy, aby zaowocować – bez nich nie moglibyśmy się cieszyć jabłkami, truskawkami, nie byłoby ogórków, fasoli, dyni, papryki i wielu innych owoców i warzyw.

Dlatego apelujemy o niekoszenie trawników, które dostarczają pyłku i nektaru dla pszczół i innych owadów zapylających. To, co dla nas czasami jest chwastem, dla owadów zapylających jest wspaniałym pożywieniem”.

 

Źródło: KRIR

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek