• 1
  • 2
piątek, 14 maj 2021 12:04

Uwaga! ZUS rozsyła decyzje. Dostałeś już swoją kopertę?

Napisała
ZUS ZUS

Zwaloryzowane świadczenia emerytalno-rentowe trafiły już do 207,5  tys. świadczeniobiorców w województwie podlaskim. Seniorzy otrzymali także w tym roku tzw. trzynastą emeryturę. Jeszcze przed majówką ZUS wypłacił ostatnią transzę trzynastek osobom, które pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. W tym roku podobnie jak w ubiegłym, emeryci i renciści otrzymają dwie decyzje w jednej przesyłce pocztowej. Będzie to decyzja o przyznaniu tzw. trzynastki i decyzja waloryzacyjna. Trwa wysyłka listów.

- W 2021 roku ponad  200 tys. emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z Oddziału ZUS w Białymstoku w swoich skrzynkach pocztowych znajdą list z ZUS-u z informacją, o jaką kwotę zwiększyła się od marca emerytura lub renta. Z korespondencji  dowiedzą się również, że przyznane zostało im i wypłacone w kwietniu dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, tzw. „trzynastka”. Obie ważne dla naszych świadczeniobiorców informacje znajdą się w jednej kopercie - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

- Wysyłka listów już trwa. 57 tys. korespondencji w naszym regionie została już zrealizowana. Osoby pobierający swoje świadczenia do 15 czy 25 dnia miesiąca muszą jeszcze chwilę poczekać. Korespondencja z ZUS powinna do nich trafić do końca maja – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS przeprowadza waloryzację jak również wypłaca trzynastą emeryturę wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Aby otrzymać  podwyżkę marcową, należy mieć ustalone prawo do jednego ze świadczeń emerytalno-rentowych na dzień 28 lutego tego roku i pobierać to świadczenie. W przypadku trzynastki - otrzymały ją osoby, które pobierały świadczenie na dzień 31 marca. Dodatkowe świadczenie pieniężne oraz waloryzację oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoim świadczeniobiorcom wypłaca także KRUS, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biura Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek