• 1
  • 2
piątek, 14 maj 2021 13:08

„Certyfikaty covidowe” ułatwią podróżowanie już w te wakacje? Pojawiły się problemy

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Darmowe „certyfikaty covidowe” miałyby się pojawić już w nadchodzące wakacje. Służyłyby one do tego, aby móc łatwiej poruszać się między krajami. Nie wiadomo jednak, czy dojdzie do porozumienia w sprawie tych dokumentów. Pojawiły się bowiem problemy.

„Certyfikat covidowy” miałby zawierać informacje dotyczące szczepienia przeciwko Covid-19, o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa lub też o przebytej chorobie, a co za tym idzie, nabytej odporności na chorobę.

Porozumienie w sprawie „certyfikatów covidowych” miałoby nastąpić 18 maja, jednak pojawiają się problemy i możliwe, że w wyżej wymienionym terminie nic nie zostanie jeszcze ustalone. Jeśli strony sporu nie dojdą do wspólnych wniosków, potrzebna będzie czwarta tura rokowań, która odbędzie się jeszcze przed szczytem UE, które zaplanowane jest na 24-25 maja 2021. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, „certyfikaty covidowe” wejdą w życie w późniejszym niż planowano okresie.

Na czym polega spór między krajami członkowskimi a eurodeputowanymi? Chodzi głównie o dwie kwestie. Kraje nie chcą wyrazić zgody na darmowe testy na Covid-19 czy porzucenie możliwości wprowadzenia np. kwarantanny, gdy certyfikaty będą już obowiązywały.

Nie wiadomo również, jaką nazwę będą nosiły certyfikaty. Miały mieć w nazwie słowo „zielony”, jednak według niektórych „zielony” kojarzy się z ochroną środowiska i ekologią, a wyżej wymienione dokumenty nie mają z tym nic wspólnego. „Certyfikat Covid-19” może być natomiast określany mianem „cyfrowy”, przy czym bardzo upiera się Komisja Europejska.

Na tę chwilę nic nie jest jeszcze ustalone do końca, dlatego pod dużym znakiem zapytania stoi fakt wprowadzenia „covidowych certyfikatów” już na nadchodzące wakacje.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek