• 1
  • 2
poniedziałek, 17 maj 2021 13:51

Od czwartku koniec bezkarności – użytkownicy hulajnóg, miejcie się na baczności!

Napisała
Ludzie zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com Ludzie zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com

Na ulicach i chodnikach już od jakiegoś czasu obserwujemy coraz większą ilość elektrycznych hulajnóg. Służą one nie tylko do zabawy, ale także do dojeżdżania do pracy, czy szkoły. Użytkownicy tych sprzętów nie zawsze jednak zachowują się w sposób odpowiedzialny zarówno dla siebie, jak i dla innych. Do tej pory w polskim prawie o ruchu drogowym nie istniały jednak zapisy, które regulowałyby poruszanie się tymi pojazdami. Od czwartku koniec bezkarności – wchodzą nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych.

Kierowcy hulajnóg często rozwijają prędkość ponad 20 kilometrów na godzinę i nierzadko poruszają się tam, gdzie znajdują się piesi. Te pojazdy są więc często dla spacerowiczów uciążliwe, a nawet niebezpieczne. Manewrowanie hulajnogą jest nieco trudniejsze niż jazda na rowerze. Nierzadko piesi skarżą się i obawiają użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy nie zwracają uwagi na przepisy ruchu drogowego. Często tymi pojazdami poruszają się też bardzo młodzi ludzie, po prostu dzieci, które nie mają wystarczająco rozwiniętej wyobraźni, aby uzmysłowić sobie skutki ewentualnych wypadków, które mogą spowodować. Do tego jeszcze rzadkością jest używanie przez nich kasków ochronnych.

Od 20 maja 2021 roku wchodzą w życie przepisy legalizujące zachowania użytkowników hulajnóg elektrycznych, które do tej pory nie były określone prawnie. Szukając w Augustowie miejsc, gdzie można wypożyczać hulajnogi elektryczne, dotarliśmy do osoby, która dwa lata temu prowadziła  usługi turystyczno-sportowe.

„Prowadziliśmy w 2019 roku taką wypożyczalnię, ale już tego nie robimy. Z  tego co wiem, w naszym mieście nie ma wypożyczalni hulajnóg. Jeżeli spotykamy je na ulicy, to jeżdżą nimi prywatni użytkownicy” – informuje nasz rozmówca.

Wracając do przepisów, które od 20 maja będą musiały być przestrzegane przez poruszających się wyżej wymienionymi pojazdami, przytoczymy kilka najistotniejszych punktów. Warto mieć na uwadze, że nowe zasady będą dotyczyły również rolkarzy, wrotkarzy oraz osób poruszających się na deskorolkach. Hulajnogi stanowią jednak w tym przepisie odrębny rodzaj pojazdu.

W życie wejdą m.in. ograniczenia w związku z korzystaniem z hulajnogi. Podstawowym szlakiem dla tych pojazdów będą ścieżki rowerowe lub pas ruchu dla rowerów. Można będzie poruszać się nimi po jezdni, jeżeli nie będzie wyznaczonego pasa dla rowerów. Maksymalna prędkość hulajnóg określona jest w przepisie i wynosi maksymalnie 20 km/h na ścieżce rowerowej, natomiast na chodniku pojazd może poruszać się z prędkością pieszego, czyli nie szybciej niż 6 km/h. Osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną musi zawsze ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie powodować utrudnień w ruchu. Zabronione będzie także parkowanie hulajnogami na chodnikach.

Od 20 maja można będzie legalnie przemieszczać się na hulajnogach, a w razie wypadku spowodowanego przez osoby trzecie, kierujący tym pojazdem będzie chroniony prawem. Prawo przewiduje karanie za nieprzestrzeganie przepisów i jest to mandat, a nawet w pewnych sytuacjach, odholowanie pojazdu na koszt użytkownika. Dzieci do 10 roku życia nie będą mogły poruszać się na hulajnodze poza własną posesją. Kierujących tymi pojazdami między 10 a 18 rokiem życia obowiązywać będzie karta rowerowa, natomiast od 18 lat dowód osobisty.

W związku z nowymi przepisami o użytkowaniu hulajnóg, wywiadu udzielił nam Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku, pan Przemysław Sarosiek. Co, jego zdaniem, jest najważniejszą rzeczą, którą nowe zasady wprowadzają?

„Przede wszystkim uregulowano i doprecyzowano, kto i jakie ma uprawnienia, prowadząc hulajnogę. Między innymi dzieci do lat 10 nie mogą poruszać się na hulajnogach po ścieżkach rowerowych, a za młodzież w wieku 10-18 lat odpowiedzialność ponoszą dorośli. Bardzo ważnym uregulowaniem jest ograniczenie prędkości tych pojazdów do 20 km/h po ścieżkach i przestrzeganie bezwzględnej ostrożności w miejscach, po których poruszają się piesi. Przepis wprowadza absolutny zakaz jazdy jedną hulajnogą przez dwie osoby jednocześnie. Bardzo ważną rzeczą jest również zakaz parkowania hulajnóg na chodnikach i ścieżkach rowerowych. Dotychczasowy kodeks dobrych praktyk podczas jazdy na tych pojazdach nie zawsze się sprawdzał, więc to dobrze, że w końcu jest przepis konkretnie regulujący poruszanie się na hulajnogach” – informuje nasz rozmówca.

„Od 20 maja my, jako WORD, na swojej stronie www.bezpiecznehulajnogi.pl będziemy on-line prowadzić teoretyczne, a później również praktyczne szkolenia dla potencjalnych użytkowników hulajnóg. Wyżej wymienione szkolenia będą zgodnie z nowymi przepisami” – dodaje dyrektor WORD w Białymstoku.

Z nowych przepisów mogą być niezadowoleni rowerzyści, ponieważ ścieżki rowerowe i tak są już dość zatłoczone. Bezpieczniej poczują się natomiast piesi. Nowy przepis da także firmom prawo wypożyczania hulajnóg elektrycznych.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek