• 1
  • 2
poniedziałek, 17 maj 2021 16:30

Augustowski szpital hybrydowym – czy tym razem się uda?

Napisała

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie na tę chwilę pełni funkcję szpitala jednoimiennego i wyposażony jest w 150  łóżek covidowych. Podjęto jednak kolejną próbę przekształcenia augustowskiej placówki w taką, która będzie mogła przyjmować wszystkich pacjentów. Czy jest nadzieja, że tym razem się uda?

Z codziennych raportów Ministerstwa Zdrowia wynika, że liczba osób chorujących na Covid-19 stopniowo się zmniejsza. Zmiany te widać także w augustowskim szpitalu. Na początku roku, gdy liczba pacjentów wynosiła tu około 70 osób, podjęto próbę przekształcenia placówki w szpital hybrydowy. Wojewoda podlaski nie wyraził wówczas na to zgody. Teraz władze powiatu ponownie zwróciły się do wojewody z takim wnioskiem. O wypowiedź w tej kwestii poprosiliśmy panią wicedyrektor augustowskiego szpitala, panią Wiolettę Tomaszycką-Bednarczyk.

„W tej chwili w szpitalu przebywa niewiele ponad 30 pacjentów covidowych. Władze powiatu zwróciły się do pana wojewody o zgodę na zmianę profilu szpitala na hybrydowy, zaś wojewoda zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Czekamy na decyzję” – poinformowała nasza rozmówczyni.

„Bycie szpitalem hybrydowym ma swoje plusy i minusy. Dla pacjentów byłoby pewnie lepiej, gdyby nasza placówka mogłaby przyjmować wszystkich chorych, ale jeśli chodzi o pracę personelu medycznego, to powiem, że bardzo ciężko pracowałoby się w takich warunkach. Załogę należałoby podzielić, aby ci obsługujący osoby chore na Covid-19 nie miały kontaktu z innymi chorymi. Należałoby  podzielić ciągi komunikacyjne, aby personel nie spotykał się ze sobą. Ponadto wiadomo, że jeszcze duży procent ludności nie jest zaszczepiony, więc w szpitalu przekształconym na hybrydowy byłaby potencjalnie większa możliwość zarażenia się. Pan wojewoda podejmie decyzję, a my się  dostosujemy” – mówi pani Wioletta Tomaszycka-Bednarczyk.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek