• 1
  • 2
wtorek, 18 maj 2021 16:32

Godzina policyjna dla niezaszczepionych i obowiązkowe szczepienia ?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Szczepionki przeciw Covid-19 zaczynają tracić na zainteresowaniu. Wielu ludzi odwołuje swoje terminy i nie przychodzi np. na podanie drugiej dawki preparatu. Jak więc "zachęcić" takie osoby, aby jednak zdecydowały się na zaszczepienie? Padły nowe, mocne propozycje, które skutecznie egzekwowałyby udanie się do punktu szczepień.

Godzina policyjna dla niezaszczepionych

Pierwszym pomysłem jest wprowadzenie godziny policyjnej dla niezaszczepionych. Takie rozwiązanie zaproponował doradca premiera, prof. Miłosz Parczewski. Uważa on, że tego typu działanie skutecznie zachęciłoby do przyjęcia preparatu tych, którzy nie chcą się zaszczepić. Godzina policyjna dla niezaszczepionych to nie jedyny pomysł prof. Parczewskiego. Mówił on również o zakazie przemieszczania się między województwami dla osób, które nie będą miały zaświadczenia o przyjęciu szczepionki. W rozmowie z Radiem Zet powiedział, że "nie można nikogo siłą ani przepisami zmusić do szczepienia się przeciwko Covid-19, ale można sprawić, żeby taka osoba sama zdecydowała, że się zaszczepi".

Obowiązkowe szczepienia – list do premiera i ministra zdrowia

Samorządowcy m.in. z Wałbrzycha, Sopotu oraz Poznania, chcą wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19. To pomysł na skuteczną walkę z epidemią. Ich zdaniem jedynie „podjęcie działań, prowadzących do zwiększenia liczby wykonywanych szczepień, doprowadzi w konsekwencji do szybkiego zaszczepienia wszystkich mieszkańców oraz zbudowania odporności zbiorowej na zachorowania”.

Ze swoją propozycją zwrócili się do premiera oraz ministra zdrowia. Wystosowali list, w którym apelują o to, aby szczepienia przeciw koronawirusowi zostały włączone do profilaktyki o charakterze obowiązkowym. Pod listem swoje podpisy złożyli prezydent Sopotu Jacek Karnowski, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Według samorządowców, obowiązek przyjęcia szczepionki byłby działaniem, które najskuteczniej ograniczyłoby emisję wirusa. Za dobry przykład podają państwa takie jak: Izrael, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, jak również podobne schematy postępowania, dzięki którym w przeszłości udało się zwalczyć gruźlicę, ospę, polio czy odrę.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu radni z Wałbrzycha przygotowali uchwałę traktującą o obowiązkowym szczepieniu przeciw Covid-19, która miałaby obowiązywać wszystkich mieszkańców miasta. Teraz, dzięki działaniom wałbrzyskich radnych, na ten pomysł wpadli również inni samorządowcy. Proponują jednak, aby przepis dotyczył wszystkich Polaków.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek