• 1
  • 2
  • 3
środa, 19 maj 2021 15:09

Skazani i działalność proekologiczna [ZDJĘCIA]

Napisała
Areszt Śledczy w Suwałkach Areszt Śledczy w Suwałkach

Ochrona środowiska naturalnego od lat uważana jest za temat priorytetowy. Do działań proekologicznych włącza się coraz więcej różnych gremiów. Tym razem w tego typu akcji wzięli udział skazani z Aresztu Śledczego w Suwałkach.

Zakład karny, już z chwilą przyjęcia skazanego do odbycia kary pozbawienia wolności, przygotowuje go do zwolnienia, stosując różnego rodzaju programy adaptacyjne, stawiając diagnozy czy organizując zajęcia poza zakładem. Takie działania mają doprowadzić do wyeliminowania postaw prokryminalnych, uczyć odpowiedzialności, sumienności oraz obowiązkowości. W ostatnich tygodniach osadzeni z Aresztu Śledczego w Suwałkach wykonywali wiele prac porządkowych, na czym zyskało zarówno środowisko naturalne, jak i osoby odbywające karę. Realizując wyznaczone zadania, skazani mieli możliwość przyczynienia się do poprawy wizerunku najbliższego otoczenia.

W jaki sposób organizowane są tego typu zajęcia dla osadzonych? Spytaliśmy o to rzecznika prasowego dyrektora Aresztu Śledczego w Suwałkach, panią kapitan Joannę Boratyńską.

„W ramach zajęć kulturalno-oświatowych dla osadzonych, od kilu lat współpracujemy z Nadleśnictwem Augustów oraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach. Pandemia zaburzyła naszą współpracę, ale w tym miesiącu, po raz pierwszy od długiego czasu, osadzeni mogli wziąć udział w pracach na rzecz środowiska. W gminie Raczki, a dodam, że jest to cykliczna akcja społeczna dla osadzonych, wykonane zostały prace porządkowe w Dolinie Rospudy. Osadzeni sprzątali pobocza dróg i odcinki leśne, a także porządkowali brzegi rzeki. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Augustów skazani z naszego Aresztu Śledczego wykonali prace porządkowe w obrębie szlaków turystycznych oraz doprowadzili do porządku ziemiankę partyzancką z okresu drugiej wojny światowej” – poinformowała pani kapitan.

Czy każdy odbywający karę pozbawienia wolności może wziąć udział w zajęciach poza zakładem?

„Niestety nie każdy może wyjść poza areszt, a ci, którzy mogą, to osoby z łagodniejszymi warunkami rygoru, skazani za lżejsze przestępstwa. Ci, którzy mogą odbywać zajęcia poza zakładem, robią to bardzo chętnie, ponieważ nie dość, że mają swój udział w pracach na rzecz środowiska, jest to dla nich także namiastka wolności, oderwanie się od codziennej rzeczywistości. Poza tym mają przy okazji możliwość zwiedzenia szlaków turystycznych, a czasem obcowania z historią, jak np. tym razem, podczas porządkowania ziemianki partyzanckiej” – mówi pani Boratyńska.

Ponowne nawiązanie współpracy Aresztu Śledczego w Suwałkach z wyżej wymienionymi instytucjami i proekologiczne działania osadzonych z pewnością przyniosą nieocenione korzyści dla ochrony środowiska lokalnego, jak i dla samych skazanych.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w galerii pochodzą ze strony internetowej Aresztu Śledczego w Suwałkach.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek