• 1
  • 2
piątek, 21 maj 2021 13:28

Przysięga wojskowa i święto 1 PBOT - oglądaj online!

Napisała
1 PBOT 1 PBOT

W piątek, 21 maja, nowi kandydaci złożą przysięgę wojskową na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To będzie podwójna uroczystość, ponieważ zaprzysiężenie odbędzie się w dniu święta podlaskich terytorialsów. Zachęcamy do obejrzenia transmisji online.

Szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej powiększyły się się o 80 nowych żołnierzy, z których blisko 50 zostanie w piątek zaprzysiężonych, a pozostali są żołnierzami rezerwy. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15:00. Wśród nowo powołanych terytorialsów są mieszkańcy całego województwa o różnych profesjach (m.in. kierowca, przedsiębiorca, technolog, sekretarka medyczna, laboranci, listonosze, informatyk, urzędnik, uczniowie i logistycy). Średnia wieku kandydatów wynosi 31 lat. Jedna trzecia szkolących się to kobiety.

Od 2019 roku dzień 21 maja jest dorocznym świętem 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta data nawiązuje do pierwszej przysięgi wojskowej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się 21 maja 2017 r. w Białymstoku.

Podczas uroczystości, dowódcom batalionów lekkiej piechoty z Białegostoku, Suwałk, Łomży i Hajnówki, wręczone zostaną proporce rozpoznawcze.

Przysięga wojskowa jest przedostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 7 maja. Szkolenie podstawowe ma charakter wprowadzający w szereg obszarów, które będą rozwijane w kolejnych latach służby: m.in. szkolenie strzeleckie, przygotowanie do działania na współczesnym polu walki, terenoznawstwo, elementy SERE (działania w izolacji) i podstawy medycyny taktycznej.

Źródło: 1 PBOT

Taekwondo
Gruby Benek