• 1
  • 2
wtorek, 25 maj 2021 14:00

Czy osoba bez prawa jazdy może ubezpieczyć samochód?

Napisane przez RED

Nie tylko może, ale wręcz musi wykupić dla swojego pojazdu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Jednak prawdopodobnie będzie to dla niej bardziej kosztowne niż dla osoby posiadającej prawo jazdy.

Jak to możliwe, że osoba niemająca prawa jazdy może wykupić OC?

Komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. Jest obowiązkowe, co sprawia, że każdy pojazd poruszający się w ruchu drogowym (z wyjątkiem kilku rodzajów, np. aut zabytkowych) musi je mieć przez cały czas od zarejestrowania do wyrejestrowania go. To, że OC jest wymagane, przyczynia się do jeszcze jednego zjawiska: żaden ubezpieczyciel nie może odmówić objęcia pojazdu ochroną OC. 

Nie ma jednak żadnych przeszkód w tym, by podnieść cenę ubezpieczenia niektórych samochodów. Z tego względu właściciele pojazdów niemający prawa jazdy często płacą wyższe składki za ochronę odpowiedzialności cywilnej. Dlatego rozważny wybór ubezpieczenia jest w ich przypadku bardzo ważny. Cenę wykupienia polisy w różnych towarzystwach mogą sprawdzić na przykład na stronie https://mubi.pl/.

Czy osoba bez prawa jazdy może być głównym właścicielem samochodu?

Właścicielem pojazdu może zostać również osoba bez prawa jazdy. Co więcej, może być jego głównym właścicielem. Musi jednak wiedzieć, że jej pojazd prawdopodobnie będzie musiał mieć też drugiego właściciela albo wyznaczonego głównego kierowcę.

Co wpływa na cenę OC, jeśli właściciel auta nie ma prawa jazdy?

Cena OC auta, którego właścicielem jest osoba bez prawa jazdy, zależy między innymi od tego, czy samochód ma współwłaściciela, czy tylko głównego kierowcę. Ta druga opcja zwykle powoduje znaczny wzrost ceny ubezpieczenia. Sprawdźmy, jak duży, wykonując kalkulacje w porównywarce ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi.

Do wykonania obliczeń przyjęliśmy, że właścicielem samochodu jest 18-letni niemający prawa jazdy mieszkaniec powiatu poznańskiego. Jego auto to Audi A4 z 1998 roku o przebiegu 270 tys. km.

article thumb

Obliczenia zostały wykonane w porównywarce OC Mubi 11.03.2021 r.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego można spotkać się z różnym stosunkiem do młodego właściciela samochodu bez prawa jazdy. Niektórzy ubezpieczyciele (w tym zestawieniu AXA, Wiener i Aviva) inaczej obliczają ryzyko ubezpieczeniowe dla pojazdu należącego również do dodatkowego właściciela, a inaczej dla samochodu, który oprócz właściciela bez prawa jazdy będzie miał tylko innego głównego kierowcę. Są też firmy, które nie różnicują cen wykupienia polisy ze względu na ten czynnik. W naszym zestawieniu są to Uniqa i Benefia.

Powyżej przedstawiliśmy ceny ubezpieczenia wyliczane dla młodej, niedoświadczonej za kierownicą osoby. Czy koszt wykupienia ochrony byłby inny, gdyby właściciel bez prawa jazdy był starszy? Jak różni się cena OC dla przeciętnego kierowcy od ceny ubezpieczenia wyliczonej dla osoby bez prawa jazdy? Możesz to sprawdzić w artykule na stronie https://mubi.pl/poradniki/wspolwlasciciel-bez-prawa-jazdy-a-cena-oc/.

Jak obniżyć cenę OC dla osoby bez prawa jazdy?

W celu uzyskania niższej składki za OC wystarczyłoby ustanowić głównym właścicielem osobę, która ma prawo jazdy i wypracowała już zniżki za bezkolizyjną i bezwypadkową jazdę. Gdyby osoba bez uprawnień do poruszania się pojazdem została współwłaścicielem, a nie głównym właścicielem auta, cena ubezpieczenia znacznie by spadła.

Czy osoba bez prawa jazdy dostanie zniżkę za bezszkodową jazdę?

Właścicielowi samochodu bez prawa jazdy zaczynają być naliczane zniżki w momencie wykupienia pierwszego ubezpieczenia. Również współwłaściciel pojazdu otrzyma zniżki za bezszkodową jazdę. Nie przysługują one tylko osobie nie będącej współwłaścicielem, a jedynie głównym kierowcą.

Czy muszę powiadomić ubezpieczyciela, gdy zdobędę prawo jazdy?

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu i nie masz prawa jazdy, będziesz musiał zgłosić ubezpieczycielowi fakt zdobycia go. To, czy właściciel pojazdu jest uprawniony do kierowania nim, jest bardzo ważną informacją dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Może wpłynąć na cenę wykupienia polisy w kolejnym roku ubezpieczeniowym.

Głównym kierowcą lub współwłaścicielem byłby mieszkaniec tej samej miejscowości, mężczyzna urodzony w 1971 roku i mający prawo jazdy oraz jeżdżący bezszkodowo od 30 lat.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek