• 1
  • 2
piątek, 28 maj 2021 15:11

Pogromcy komarów i meszek w Augustowie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Są niepozornej wielkości, ich miejsca bytowania to duże miasta, ale także stare lasy. Dzięki swojej obecności oddają człowiekowi wielką przysługę. Są pod ścisłą ochroną. Od jakiegoś czasu mają nowe „mieszkanka” w Augustowie. O kim mowa?

Jerzyki to średniej wielkości wędrowne ptaki, które zamieszkują niemal całą Europę, część Azji i północną Afrykę. Właśnie w Afryce zimują. W Polsce występują w dużych miastach oraz na Mazurach. Jerzyki gnieżdżą się też w starych lasach, m.in. w Puszczy Augustowskiej.

Obecnie lęgną się niemal wyłącznie w budynkach, a ich gniazda znajdują się w szczelinach bloków z wielkiej płyty. Jerzyki zdecydowaną większość swojego życia spędzają w locie. Mogą pozostawać w powietrzu nawet do 10 miesięcy bez przerwy. Podczas lotu żywią się, zbierają budulec na gniazda, kopulują, piją krople deszczu. Ptaki te lądują tylko w okresie lęgowym, kiedy to budują gniazda i karmią pisklęta. Jeśli zatrzymują się w locie, to chwytają się pazurkami pionowych ścian budynków. Goniąc za chrząszczami, komarami i innymi owadami, mogą rozwijać prędkość do 200 km/godz. W Polsce jerzyki przebywają od połowy maja do połowy sierpnia, a następnie odlatują do Afryki. Ciekawostką jest to, że jerzyki, podczas złej pogody, pozostawione same na dłużej przez rodziców, mają zdolność hibernacji.

Jerzyki są pod ścisłą ochroną, a dzięki temu, że żywią się owadami, oddają człowiekowi ogromną przysługę podczas okresowych inwazji np. komarów lub meszek.

W Augustowie ilość jerzyków jest bardzo duża, jednak należy podejmować odpowiednie kroki, aby chronić ich miejsca lęgowe. Z tą cenną inicjatywą wyszło Bractwo Bartne. Członek organizacji, pan Piotr Piłasiewicz, zaproponował budowę budek dla jerzyków.

„Od dwóch lat zabiegałem o budki dla tych pożytecznych ptaków. Termoizolacja budynków to główny powód  niszczenia gniazd jerzyków. Oczywistym jest, że muszą być prowadzone prace związane z docieplaniem budynków, ale należy zwracać uwagę na to, aby w okresie lęgowym nie niszczyć gniazd. Tak naprawdę procedura jest taka, że przed rozpoczęciem prac termoizolacyjnych budynków, inwestor powinien zwrócić się do Regionalnej  Dyrekcji Ochrony Środowiska o ekspertyzę ornitologiczną, aby zbadać, czy nie ma tam gniazd nietoperzy czy jerzyków. RDOŚ zwykle wyraża zgodę na zniszczenie gniazd, ale w ramach rekompensaty zaleca umieszczenie budek, aby ptaki miały dokąd wrócić. Z doświadczenia wiem, że inwestorzy tego nie robią i to nie złośliwie, raczej powiedziałbym, z niewiedzy” – informuje nasz rozmówca.

„W rozmowach ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Augustowie zabiegałem, aby zabezpieczać miejsca lęgowe oraz instalować budki dla ptaków. Jestem bardzo zadowolony, że Spółdzielnia podjęła takie działania i umieszcza budki przed sezonem lęgowym. To istotna wartość dodana. Wiem, że m.in. na ulicy Norwida, budki zostały umieszczone. My również przekazaliśmy 12 budek, aby umieścić je na blokach, najlepiej po 3-4 w ciągu, ponieważ jerzyki lubią mieć sąsiadów w pobliżu – inne jerzyki. Należy pamiętać, że budki najlepiej instalować od strony wschodniej i północnej, bo takie są preferencje tych ptaków. Dodam, że budki podtynkowe wykonane są z gazobetonu, natomiast  natynkowe  z drewna” – mówi pan Piotr Piłasiewicz.

Postanowiliśmy zasięgnąć informacji w spółdzielni mieszkaniowej, w jaki sposób podczas prac termoizolacyjnych chronione są miejsca lęgowe jerzyków. Na ten temat rozmawialiśmy z zastępcą prezesa, panią Teresą Wasilewską.

„Jeśli chodzi o ochronę jerzyków żyjących w szczelinach bloków mieszkalnych, to współpracujemy z panem Piotrem Piłasiewiczem. Od trzech lat, przy okazji ocieplania budynków, zwracamy uwagę na te pożyteczne ptaki, które zjadają nękające nas komary. Nie psujemy gniazd w okresie lęgowym, a jeśli po tym czasie je usuwamy, to zakładamy budki, aby wracające z Afryki jerzyki mogły znaleźć gniazda lęgowe. Zakupiliśmy 10 budek, które zostały zamontowane, m.in. na ulicy Chreptowicza 1 i 3, od strony północnej, jak sugerował pan Piłasiewicz, znawca zwyczajów tych ptaków. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Augustowie, sukcesywnie będzie umieszczać budki na kolejnych docieplanych blokach” – mówi pani Teresa Wasilewska.

Przy okazji rozmów na temat ochrony jerzyków i dbałości o zabezpieczanie ich miejsc lęgowych, poprosiliśmy o wypowiedź osobę, która w mieście jest odpowiedzialna m.in. za ochronę środowiska. Pan Sebastian Chudowolski, kierownik Wydziału gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska w Urzędzie Miejskim w Augustowie powiedział nam, czy Urząd włączył się do ochrony jerzyków.

„Bractwo Bartne zwróciło się do pana burmistrza o zakup budek dla jerzyków i pan burmistrz zaopiniował ten wniosek pozytywnie. Z budżetu wydziału, którym kieruję, zakupionych zostało 10 budek i 28 kwietnia br. zostały one przekazane do zainstalowania. Z tego co pamiętam, zostały one założone na blokach przy ulicy Norwida, po zakończeniu termomodernizacji budynków. Wiem też, że spółdzielnia mieszkaniowa zakupiła 10 budek. W wyniku ocieplania bloków gniazda ulegają zniszczeniu, ale chcąc dać tym ptakom możliwość gniazdowania, w ramach rekompensaty, przekazujemy budki do założenia w dogodnych dla jerzyków miejscach. Wiadomo bowiem, że wykonują one bardzo pożyteczną pracę, chroniąc nas przed plagą komarów i innych owadów” – mówi Sebastian Chudowolski.

Warto wiedzieć, że te małe i niepozornie wyglądające ptaszki, które żyją wśród nas, są bardzo pożyteczne. Należy mieć świadomość, że koniecznością jest chronienie ich miejsc lęgowych, ponieważ „działalność” jerzyków może skutecznie ochronić nas przed plagami dokuczliwych owadów.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek