Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 07 czerwiec 2021 16:09

Lasy Państwowe instruują, jak zrobić kupę w lesie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Jakiś czas temu na profilu społecznościowym Lasów Państwowych pojawił się wpis, który szybko stał się hitem Internetu. Leśnicy jednego z nadleśnictw wpadli na niebagatelny pomysł, umieszczając… instrukcję robienia kupy! Aby było łatwiej przyswoić tę wiedzę, zobrazowali to na zdjęciach.

Dnia 20 maja Nadleśnictwo Spychowo na swoim facebookowym profilu umieściło wpis instruktażowy, który wywołał spore zainteresowanie wśród internautów i szybko stał się prawdziwym hitem w sieci. Leśnicy tłumaczą, że materiał powstał spontanicznie, kiedy podczas zajęć w terenie jedno z dzieci miało kłopot z wyżej wymienionym tematem. Na potrzebę chwili zorganizowano praktyczne zajęcia, a wiedzą z nich postanowiono podzielić się z internautami.

„Leśne Przedszkolaki przypominają wszystkim mieszczuchom… i nie tylko: Jak z szacunkiem dla przyrody i nas samych w lesie zrobić kupę? To takie proste: W przeciągu kilku godzin leśne żuki zajmą się naszą kupą i nie będzie po niej śladu. Mech będzie rósł dalej w tym samym miejscu a ci, którzy przyjdą po nas do lasu nie zobaczą stada "papierzaków" i z uśmiechem pospacerują dalej! Polecamy!!!” – możemy przeczytać na Facebooku Nadleśnictwa Spychowo.

Ten, wydawałoby się, wstydliwy temat, jest jednak niezwykle istotny w sytuacjach, gdy dłużej przebywamy w lesie, czy to na wycieczce z dziećmi, czy też podczas np. grzybobrania. Zapytaliśmy pana Wojciecha Szostaka z Nadleśnictwa Augustów, jak obecnie wygląda sprawa zachowania czystości w lesie i jakie jest jego zdanie na temat powyższej „instrukcji” zamieszczonej przez Nadleśnictwo Spychowo.

„Zacznę od tego, o czym zawsze mówię, że to co do lasu przynosimy, to również zabieramy. Tylko tak można utrzymać te miejsca w czystości. Podam przykład, że jedna pozostawiona przez człowieka w lesie butelka może spowodować śmierć nawet 200 żuków. Jest to ogromna strata dla środowiska. Niestety strażnicy leśni wciąż znajdują ogromne ilości wyrzuconych do lasu śmieci. Mamy jednak swoje sposoby, aby ustalić osobę, która zanieczyszcza las. Przegląd śmieci, np. w ubiegłym tygodniu, pozwolił na odnalezienie winowajcy. Mandat został nałożony i przyjęty przez odnalezioną przez nas osobę. Będziemy bardzo rygorystyczni, jeśli chodzi o nakładanie mandatów, a nawet kierowaniu spraw do sądu” – tłumaczy augustowski leśniczy.

„Jeśli chodzi o kwestię załatwiania się w lesie, to absolutnie zgadzam się z tą „instrukcją” i zalecam stosowanie się do jej zapisów. Jest ona słuszna zarówno z punktu widzenia estetyki, jak również z przyrodniczego punktu widzenia. Są miejsca przy drogach, gdzie tego rodzaju zanieczyszczeń jest wiele, więc uświadomienie ludziom, jak należy zachować się w takich sytuacjach, jest bardzo potrzebne” – mówi pan Wojciech Szostak.

Wytyczne umieszczone przez Nadleśnictwo Spychowo wywołały rozbawienie, ale także akceptację wśród internautów. Takie pomysłowe lekcje najdłużej pozostają w pamięci. Gratulujemy inicjatywy!

Media