• 1
  • 2
wtorek, 08 czerwiec 2021 14:46

Polacy przebadają się za darmo – już w lipcu!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Podczas trwającej pandemii diagnostyka oraz leczenie innych groźnych i śmiertelnych chorób bardzo ucierpiały. Rząd postanowił coś z tym jednak zrobić – zaproponował Polakom bezpłatne badania, z których już wkrótce będzie można skorzystać. Na czym dokładnie ma polegać nowy program Ministerstwa Zdrowia?

„500 plus na zdrowie” – taką nazwę nadano całkiem nowemu rządowemu projektowi, który ma pomóc w profilaktyce chorób i naprawić zaniedbania, które powstały w tym zakresie podczas walki z koronawirusem. Akcja ma na celu oszacowanie ogólnego stanu zdrowia nieco starszych Polaków oraz wskazać, które zakresy systemu ochrony zdrowia należy wzmocnić najpierw i na jakie usługi medyczne będzie największy popyt. Na czym dokładnie ma polegać program profilaktyki i kto będzie mógł z niego skorzystać?

Akcja bezpłatnych badań diagnostycznych to nic innego jak bon, który otrzyma każdy Polak w wieku 40 lat i więcej. W pakiecie mają znajdować się między innymi: testy krwi, moczu, pomiary pracy serca, mammografia, cytologia, badanie prostaty dla mężczyzn, badanie poziomu cholesterolu, pomiar ciśnienia, sporządzany ma być również lipidogram oraz określany wskaźnik BMI. Zakres tego typu badań ma być zróżnicowany i zależeć od wieku danej osoby, jej płci, a także dotychczasowej historii medycznej. Skierowanie na proponowane działania profilaktyczne będzie czekało na Internetowym Koncie Pacjenta. Badania będzie można wykonać w każdej, nawet prywatnej placówce medycznej. Jedynym warunkiem jest to, aby miała ona podpisaną umowę z NFZ.

Ten prezent od rządu ma być przesłanką do zadbania o swój organizm poprzez zweryfikowanie jego stanu oraz ewentualnie, po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości, ma dać możliwość udania się po wykwalifikowaną opiekę medyczną. W ramach akcji „500 plus na zdrowie” planuje się również zniesienie limitów przyjęć do specjalistów, aby Polacy mieli ułatwiony dostęp do leczenia zaburzeń zdrowotnych.

Nowy program „500 plus na zdrowie” ma ruszyć od 1 lipca 2021 roku.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek