• 1
  • 2
środa, 09 czerwiec 2021 14:11

Niepełnosprawni augustowianie wkrótce skorzystają z siłowni

Napisała

Już wkrótce w Augustowie zostanie otwarta pierwsza siłownia dla osób niepełnosprawnych. O budowie tego obiektu, w ramach Budżetu Obywatelskiego, zadecydowali mieszkańcy miasta.

„To będzie pierwsze takie miejsce w Augustowie, gdzie osoby niepełnosprawne, osoby na wózkach, będą mogły poćwiczyć na specjalnie dla nich przystosowanych urządzeniach” – mówi kierownik wydziału spraw społecznych i administracji Urzędu Miejskiego, pan Michał Kotarski. Nowe elementy będą zainstalowane przy stadionie na ulicy Tytoniowej.

„W tym miejscu istnieje już siłownia, więc do niej dołożymy elementy, na których można będzie prowadzić zajęcia rehabilitacyjne na świeżym powietrzu. Inicjatorem tego projektu byli mieszkańcy związani ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Augustowie. Inwestycja powstaje w ramach Budżetu Obywatelskiego” – informuje nasz rozmówca.

Najważniejszym pytaniem jest to, kiedy siłownia zostanie oddana do użytku i w jakie elementy będzie wyposażona.

„W zasadzie już powoli kończy się instalacja urządzeń i myślę, że w przedostatni weekend czerwca, za około dwa tygodnie, siłownia zostanie przekazana do użytku. Doposażenie siłowni to trzy nowe urządzenia. Jest to huśtawka integracyjna, z której będą mogły korzystać osoby na wózku, wspomagane przez osoby sprawne. Kolejne urządzenie to rower skośny dla osób na wózkach inwalidzkich, przeznaczony do ćwiczeń mięśni rąk i nóg oraz wspomagania oddychania. Trzeci element siłowni to koło tai chi do ćwiczeń mięśni barków i ramion, uelastyczniających stawy. Celem powstania takiej siłowni jest integracja osób z niepełnosprawnościami i osób pełnosprawnych” – mówi Michał Kotarski.

„Koszt tej inwestycji wyniósł około 40 tysięcy złotych. Siłownia położona jest w pobliżu Domu Samopomocy, przedszkola integracyjnego oraz w pobliżu dzielnicy uzdrowiskowej, co pozwoli na pełne jej wykorzystanie. Miasto, w ramach projektu „Augustów bez granic”, systematycznie pracuje nad poprawą komfortu życia osób niepełnosprawnych. Na przykład w wielu miejscach miasta obniżyliśmy krawężniki, aby ułatwić takim osobom poruszanie się  po ulicach. Urząd Miejski będzie dokładać starań, aby wszyscy w Augustowie czuli się dobrze” – mówi pan Kotarski.

Koszty, które zostały poniesione na założenie siłowni, z pewnością są w pełni zasadne, ponieważ taka inwestycja przyniesie wiele korzyści osobom poszkodowanym przez życie.

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek