• 1
  • 2
czwartek, 10 czerwiec 2021 16:15

Seniorzy stracili 100 tysięcy złotych. Dali się oszukać

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Coraz więcej słyszy się o oszustwach „na policjanta”, „na zdalny pulpit”, „na wnuczka” czy „na wypadek drogowy”. Policja nagłaśnia sprawy, apelując o rozwagę i zachowanie ostrożności. Niestety cały czas dochodzi jednak do kolejnych oszustw. Tym razem trafiło na seniorów, którzy padli ofiarami naciągaczy i stracili bardzo dużą kwotę pieniędzy.

Oszuści zadzwonili do mieszkańców Moniek – 84-latki oraz 83-latka. Kobieta, podszywając się pod córkę seniorów powiedziała, że miała wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby móc uniknąć odpowiedzialności. Zaniepokojeni starsi państwo zadecydowali, że wypłacą pieniądze ze swojego konta, aby ratować „córkę”. Gotówkę przekazali mężczyźnie, który przyszedł do ich domu. Oszust podał się za znajomego jednego z członków ich rodziny. Takim sposobem seniorzy stracili prawie 100 tysięcy złotych.

Również dziś (10 czerwca) policjanci z Moniek odnotowali na terenie miasta aż trzy próby oszustwa metodą „na wypadek drogowy”.

„Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że do seniorów dzwoniła kobieta, podając się za członka rodziny. Informowała, że miała wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby załatwić sprawę polubownie. W każdym z tych przypadków seniorzy wykazali się czujnością, nie dali się oszukać i powiadomili funkcjonariuszy” – poinformował rzecznik policji.

W dzisiejszych przypadkach nieszczęścia udało się uniknąć, jednak wiele osób traci oszczędności całego życia, dając się nabrać na kłamstwa wyłudzaczy. Policja apeluje o rozsądek i ostrożność przy podejmowaniu decyzji finansowych oraz radzi, co należy zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów.

1. Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

2. Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

3. Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.

4. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!

5. Powiadom o całe sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Źródło: KPP Mońki

Gruby Benek