• 1
  • 2
piątek, 11 czerwiec 2021 15:46

Kask – skuteczna ochrona, czy przykry obowiązek?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Boom na rowery trwa w najlepsze – ten środek transportu cały czas cieszy się bowiem niesłabnącą popularnością. Jest to świetny sposób na uprawianie aktywności fizycznej, spędzanie wolnego czasu i skuteczne odstresowanie się. Jednośladem można również szybko dostać się do pracy, szkoły, czy gdziekolwiek tylko chcemy. Czy jednak użytkownicy rowerów, wybierając ten sposób poruszania się po drogach, dbają odpowiednio o swoje bezpieczeństwo? Okazuje się, że niekoniecznie.

Polacy coraz chętniej do codziennych podróży wykorzystują jednoślady, choć niestety nie do końca dbają o swoje bezpieczeństwo. Z badań wynika, że aż 69 procent rowerzystów i 57 procent użytkowników hulajnóg czuje się bezpiecznie na drodze, a ponad połowa z nich uważa, że jeździ bezpieczniej niż inni. Chociaż większość z nich jest świadoma zagrożeń na drodze, tylko co czwarty podczas jazdy zakłada kask. Obowiązek stosowania takiej ochrony zarówno na rowerze, jak i na hulajnodze bowiem nie istnieje. Stosowanie kasku jest jednak zalecane, ponieważ jego brak może wiązać się z niebezpiecznymi urazami głowy podczas ewentualnego wypadku.

Z przeprowadzonych badań wynika, że na rowerze bądź hulajnodze jeździ niemal 9 na 10 Polaków, z czego ponad połowa co najmniej raz w tygodniu, a jedna trzecia nawet kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, jedna trzecia Polaków deklaruje, że zabierze ze sobą rower na nadchodzące wakacje. Badania pokazały też, że aż 92 procent osób jest w posiadaniu własnego jednośladu, a co czwarta osoba zakupiła go w ciągu ostatniego roku. Podobny odsetek deklaruje, że zamierza zainwestować w nowy pojazd w nadchodzącym czasie.

Poruszanie się rowerem to również odpowiedzialność - ważne jest bowiem bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg. Co, według badanych, jest największym zagrożeniem podczas poruszania się jednośladem? Ponad połowa ankietowanych uznała, że na pierwszym miejscu są samochody i autobusy, ale 95 procent zadeklarowało też, że spotyka się z niebezpiecznymi zachowaniami innych rowerzystów (np. jazda bez oświetlenia po zmroku czy korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy). 17 procent badanych obawia się również niebezpiecznych zachowań ze strony pieszych.

Czemu więc, mając tak dużą świadomość zagrożeń, które czekają na rowerzystów na drodze, użytkownicy jednośladów tak rzadko korzystają z ochrony, jaką jest kask? Jak pod względem ich stosowania wypadają augustowianie? Czy w mieście często dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń, w których biorą udział rowerzyści? O tym opowiedziała nam rzecznik prasowy augustowskiej policji, pani Agata Iwanowicz.

„Nowy przepis dotyczący hulajnóg wszedł w życie 20 maja, jednak nie ma w nim mowy o obowiązku zakładania kasków. Nie ma też takiego obowiązku podczas jazdy na rowerze. W naszym mieście nie zgłaszano żadnych zdarzeń w związku z jazdą na hulajnogach. Policja nie podejmowała kontroli, które dotyczyłyby tych pojazdów. Chociaż kaski nie są obowiązkowe, policja przy każdej okazji namawia, zachęca do ich stosowania, zarówno podczas jazdy na hulajnogach, jak również na rowerach. W szkołach organizujemy pogadanki, a podczas egzaminów na kartę rowerową zachęcamy do jazdy w kaskach. Zwracamy uwagę na trzymanie obu rąk na kierownicy roweru, ponieważ często zdarza się, że rower prowadzony jest jedną ręką, a to już krok od nieszczęścia. Zdarza się, że patrolując Bulwary, spotykamy młodych ludzi, jeżdżących na rowerze na jednym kole. Upominamy, że taka jazda jest niebezpieczna. Rozmawiając z młodzieżą, zachęcamy do zakładania kamizelek odblaskowych, stosowania świateł i posiadania przynajmniej jednego sprawnego hamulca przy rowerze. Brak obowiązku stosowania kasków prowadzi do tego, że większość ich nie zakłada, jednak my nieustannie czuwamy i propagujemy zakładanie kasków dla zwiększenia bezpieczeństwa samych kierujących hulajnogami i rowerami" - informuje rzecznik policji w Augustowie.

Źródło: newseria.pl

Skomentuj

W związku ze zmianą systemu komentarzy, użytkownicy zarejestrowani przed dniem 18.04.2019r. muszą na nowo utworzyć konto na portalu, ponieważ konta użytkowników oraz komentarze ze starego systemu nie były migrowane.

Gruby Benek