• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 14 czerwiec 2021 15:41

Zatrzymano dwie grupy nielegalnych migrantów

Napisane przez KZ
POSG POSG

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 11 cudzoziemców za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom. Zatrzymano również trzy osoby, które pomagały w nielegalnym przekroczeniu granicy.

10 czerwca br. w Augustowie funkcjonariusze Straży Granicznej z miejscowej placówki zatrzymali do kontroli busa Renault Trafic na polskich numerach rejestracyjnych. Oprócz kierowcy - obywatela Ukrainy, samochodem podróżowało siedmiu obywateli Iranu. Podczas przeprowadzonej kontroli legalności pobytu okazało się, że pasażerowie (mężczyźni w wieku 20-37) nie posiadają dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu w Polsce. Cudzoziemcy mieli przy sobie jedynie zaświadczenia o tymczasowym pobycie w ośrodku dla cudzoziemców na Litwie. Za przekroczenie polsko-litewskiej granicy wbrew przepisom obywatele Iranu zostali zatrzymani, następnie po wykonaniu niezbędnych czynności przekazani stronie litewskiej. 33-letniemu kierowcy przedstawiono zarzuty za zorganizowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Mężczyzna dobrowolnie poddał się karze zaproponowanej przez prokuratora Prokuratury Rejonowej w Sejnach w wymiarze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata  oraz środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 5 tys. zł. Dodatkowo w wyniku prowadzonych czynności zatrzymano drugiego z organizatorów - również obywatela Ukrainy, który został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Dzień później (11.06.2021 r.) w zatrzymanym do kontroli samochodzie, na drodze krajowej numer 8, w okolicy miejscowości Milewo Zabielne funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili czworo obywateli Syrii. Cudzoziemcy (36 letnia kobieta z trójką dzieci) nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Ustalono, że przyjechali do Polski z Litwy, gdzie przebywali w jednym z tamtejszych ośrodków dla cudzoziemców. Po wykonaniu niezbędnych czynności cudzoziemcy zostali przekazani służbom litewskim. Kierowca - obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty za ułatwienie innym osobom nielegalnego przekroczenia granicy za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: POSG

Gruby Benek