Wydrukuj tę stronę
czwartek, 17 czerwiec 2021 14:37

IMGW ostrzega: nadciąga fala upałów. Jak będzie w Augustowie?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Dziś (17 czerwca) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dotyczące upałów. Fala gorąca zbliża się do Polski, a kulminacyjne temperatury przewidywane są na nadchodzący weekend. Czy w Augustowie będzie podobnie?

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące upałów. Ekstremalnie wysokie temperatury mają pojawić się w czterech powiatach województwa podlaskiego: kolneńskim, łomżyńskim, zambrowskim oraz w Łomży.

„Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 17°C” – czytamy w komunikacie IMGW.

Ostrzeżenie jest ważne od godziny 13:00 dnia 18.06.2021 do godziny 20:00 dnia 19.06.2021. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to aż 80 procent.

Jaka pogoda ma być podczas najbliższych dni w Augustowie? Czy również należy spodziewać się fali upałów? Otóż nadchodzący weekend ma być bardzo ciepły, ale nie aż tak upalny jak w regionach wymienionych w powyższym ostrzeżeniu. Na piątek (18 czerwca) synoptycy prognozują 28 stopni Celsjusza i prawie bezchmurne niebo. W sobotę (19 czerwca) również czeka nas 28-stopniowa temperatura, jednak na niebie ma pojawić się znacznie więcej chmur, spodziewany jest również niewielki deszcz. W niedzielę (20 czerwca), czyli w ostatni dzień weekendowej laby, też ma być bardzo ciepło (27 stopni Celsjusza), ale meteorolodzy wspominają już o możliwości wystąpienia burz oraz opadów deszczu.

Należy pamiętać, że tego typu pogoda niesie za sobą nie tylko przyjemność, ale również niebezpieczeństwo. Zdarzają się wtedy zasłabnięcia, udary itp. Jak się chronić podczas tak wysokich temperatur? Pamiętaj, aby pić dużo wody w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu (2-3 litry dziennie), odpoczywać w cieniu (szczególnie między godziną 11:00 a 15:00), chronić ciało poprzez stosowanie kremów z filtrem, zakładać jasne, przewiewne ubranie, stosować nakrycie głowy, ograniczyć aktywność fizyczną, utrzymywać lekką dietę, uważać na różnice temperatur, ochładzać mieszkanie (zasłaniać okna wychodzące na słoneczną stronę). Jeśli zaś dojdzie już do przegrzania organizmu (objawy to: sucha, gorąca skóra, drgawki, utrata przytomności) niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie.

Źródło: IMGW