• 1
  • 2
  • 3
poniedziałek, 21 czerwiec 2021 17:48

Czy w Augustowie jest problem z toaletami publicznymi?

Napisane przez KR

Skontaktowała się z nami Czytelniczka, zwracając się z prośbą o podjęcie tematu toalet w centrum Augustowa, a w zasadzie ich braku. Zdaniem zgłaszającej problem, znalezienie WC w mieście to nie lada kłopot. Czy faktycznie tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Przykre doświadczenie, jakiego doznała turystka w związku z nieczynnym przybytkiem w Atolu, skłoniło ją do zasugerowania ustawienia toalet przenośnych, ponieważ według niej, miasto turystyczne powinno zadbać o większą dostępność możliwości załatwiania potrzeb przez zwiedzających. Postanowiliśmy sprawdzić, jak to jest naprawdę. O wypowiedź na ten temat poprosiliśmy kierownika wydziału gospodarki komunalnej, rolnictwa i ochrony środowiska, pana Sebastiana Chudowolskiego.

„Myślę, że skarga tej pani to pojedynczy przypadek, ponieważ w naszym mieście znajduje się wiele miejsc, gdzie można skorzystać z toalety. Mamy podpisaną umowę z osobą, która zabezpiecza ten problem w Atolu, na Rynku Zygmunta Augusta, w centrum Informacji Turystycznej. Ponadto takie miejsca znajdują się także przy starym dworcu, od tyłu na terenie Bazyliki, przy Targowicy obok budynku administracji. Toalety znajdują się również w ciągu Bulwarów, przy ulicy Zarzecze, przy POSTiWie oraz w bazie kajakowej od strony skateparku. Nie stawiamy w mieście przenośnych toalet, ponieważ w strefach konserwatorskich nie wolno tego robić. Tak więc, moim zdaniem, w naszym mieście nie ma problemu, o którym tutaj mówimy” – informuje pan Sebastian Chudowolski.

Biorąc pod uwagę informacje pochodzące z Unii Europejskiej, Polska pod względem zabezpieczenia mieszkańców w toalety publiczne znajduje się niestety na jednym z końcowych miejsc na liście. Na szczęście z zebranych przez nas informacji wynika, że w Augustowie problem z dostępnością publicznych toalet raczej nie istnieje, być może warto byłoby jedynie rozważyć lepsze oznakowanie ich położenia.

Gruby Benek