• 1
  • 2
  • 3
wtorek, 22 czerwiec 2021 14:49

Czy wiemy, co pijemy?

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Z badań wynika, że połowa Polaków pije butelkowaną wodę niegazowaną, z czego 72 procent robi to codziennie lub prawie codziennie. Niewielu ludzi interesuje się jednak, co w danej butelce otrzymuje. Czy wystarczy sięgnąć po pierwszą lepszą wodę, aby zaspokoić pragnienie? A może warto zwrócić uwagę na to, co „siedzi” w takiej mineralnej, aby dodatkowo korzystać z zawartych w niej dobroci?

Po wodę sięga każdy. Szczególnie dużo wypija się jej w lato. W dobie upałów trudno wyobrazić sobie życie bez zimnej, butelkowanej wody, która doskonale ochłodzi oraz ugasi pragnienie. Nawadnianie organizmu jest bardzo istotną kwestią, o której należy pamiętać na co dzień, nie tylko podczas gorących dni.

Jak się jednak okazuje, niewielu konsumentów jest świadomych, jakie znaczenie ma np. pH wody, którą spożywają. A ma znaczenie niebagatelne. Dietetycy i kosmetolodzy podkreślają, że im wyższy poziom pH posiada dana woda, tym więcej korzyści dla organizmu. Woda alkaliczna, która ma odczyn zasadowy powyżej 7,5 pH, znacznie lepiej nawadnia organizm i pomaga mu się szybciej zregenerować, co jest szczególnie ważne podczas upałów i uprawiania aktywności fizycznej. Do tego m.in. wspiera metabolizm, równowagę kwasowo-zasadową oraz nawilżenie skóry.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że połowa respondentów zadeklarowała, iż pije wodę niegazowaną butelkowaną. Jednak tylko 20 procent zwraca uwagę na to, czy pH jest podane na opakowaniu i czy jest to pH wysokie, czyli zasadowe. Okazuje się, że o wodzie alkalicznej słyszało prawie 40 procent polskich konsumentów. Najczęściej kojarzyła im się ona z pozytywnym działaniem na układ trawienny oraz z utrzymywaniem prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Duża część konsumentów wciąż nie jest jednak świadoma korzyści prozdrowotnych wynikających z regularnego picia wody alkalicznej.

O odpowiednie nawodnienie organizmu należy dbać na co dzień, ponieważ w blisko 70 procentach składamy się z wody i trzeba ją na bieżąco uzupełniać. Aby nasze ciało działało bez zakłóceń, powinno się wypijać około ośmiu szklanek wody w ciągu doby. Dlaczego tak ważne jest, aby wybierać wodę pitną, która ma zadeklarowane wysokie pH? Jest to bardzo istotne na przykład w przypadku osób pijących duże ilości kawy albo spożywających produkty takie jak słodycze czy mięso, które cechuje odczyn kwasowy. Jedzenie tego typu rzeczy w nadmiernych ilościach może prowadzić do zakwaszania organizmu. Dlatego właśnie produkty kwasotwórcze (te o niskim pH) należy łączyć z produktami o właściwościach wysoko alkalizujących (z wyższym pH). Działając zasadowo na soki żołądkowe, zmniejszają one uczucie nadkwasoty i zgagi w przełyku, neutralizują objawy refluksu, wspomagają procesy trawienia, a także przyspieszają metabolizm.

Ponadto, pijąc wodę alkaliczną, dostarczamy swojemu organizmowi antyoksydanty, które walczą z wolnymi rodnikami. Dzięki temu hamują procesy starzenia się, powodując, że skóra ma mniej zmarszczek. Woda o wysokim pH pomaga również w usuwaniu cellulitu i wpływa na poprawę wyglądu. Eksperci podkreślają też, że zasadowa woda sprawdza się szczególnie w czasie intensywnej aktywności fizycznej, bo pomaga zniwelować dolegliwości związane z tzw. zakwasami.

Jak widać, warto być świadomym konsumentem i czytać etykiety, nawet wody butelkowanej. Pijmy więc wodę – na zdrowie!

Źródło: newseria.pl

Gruby Benek