• 1
  • 2
środa, 23 czerwiec 2021 12:53

Przyszły "zatroszczyć się" o seniorkę. Kobieta została okradziona

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Wizyta oszustek, które w "trosce" o seniorkę przyszły sprawdzić czy przypadkiem nie zalały jej mieszkania zakończyła się dla niej utratą pieniędzy. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o czujność oraz ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

Wczoraj, przed południem, do jednego z mieszkań na terenie miasta weszły dwie młode kobiety podając się za lokatorki mieszkania znajdującego się wyżej. Poinformowały 78-letnią właścicielkę, że była u nich awaria i mogło dojść do zalania jej mieszkania. Dodały, że na czas usunięcia usterki może nie być wody. Zaproponowały więc kobiecie, że pomogą jej napełnić kilka pojemników wodą. Gdy jedna z kobiet udała się z seniorką do kuchni, druga z oszustek wykorzystując moment ich nieobecności, przeszukała szafki. Wtedy też najprawdopodobniej zabrała znajdujace się w jednej z nich pieniądze. Po rzekomym sprawdzeniu mieszkania i pomocy przy gromadzeniu wody "zatroskane" kobiety bardzo szybko wyszły z mieszkania seniorki. Dopiero po godzinie mieszkanka Łomży zorientowała się, że padła ofiarą oszustek. 78-latka straciła 2600 złotych i złoty łańcuszek. Kobieta o oszustwie powiadomiła Policję.

POLICJA OSTRZEGA PRZED OSZUSTAMI I APELUJE O WYJĄTKOWĄ OSTROŻNOŚĆ!

- Nie otwierajcie drzwi bez sprawdzania, kto stoi po drugiej stronie!
- Nie wpuszczajcie do domu osób nieznajomych bez wcześniejszego upewnienia sie kim one są. Macie prawo do uzyskania danych osoby bądź firmy jaką reprezentuje osoba pukająca do twoich drzwi!
- Nie przechowujcie w domu dużych kwot pieniędzy!
- Pod żadnym pozorem nie przekazujcie pieniędzy osobom obcym!
- Unikajcie podejrzanie korzystnych ofert, tym bardziej, jeżeli sprawa połączona jest z wymogiem podpisywania dokumentów, wpłata zaliczki, ujawnieniem informacji czy okazaniem swoich oszczędności!
- Współdziałajcie z sąsiadami w zakresie wzajemnej ochrony i obserwacji mieszkań!
- Zgłaszajcie informacje o zauważonych, podejrzanych osobach, które pojawiły sie w Waszej klatce, mieszkaniu czy posesji!

Funkcjonariusze zwracają się także do osób młodych, aby rozmawiali z senioromami o zagrożeniach jakie mogą wynikać z kontaktów z nieznajomymi. Świadomość mechanizmów działania oszustów może skutecznie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem, należy jak najszybciej skontaktować się z Policją – 112.

Źródło: KMP Łomża

Gruby Benek