• 1
  • 2
  • 3
środa, 23 czerwiec 2021 13:32

Dzień ojca w Augustowie

Napisała
pixabay.com pixabay.com

W naszym kalendarzu jest wiele świąt, które obchodzimy w bardziej lub mniej emocjonalny sposób. Są to święta państwowe, kościelne, regionalne. Dziś, czyli 23 czerwca, przypada Dzień Ojca, czyli dzień, w którym składamy życzenia swoim tatom, mając na uwadze ich ogromny wkład w proces naszego wychowania. Jak w Augustowie obchodzi się Dzień Ojca? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć.

Swoją uwagę skupiliśmy na najmłodszych mieszkańcach miasta. O to, w jaki sposób augustowskie przedszkolaki składają życzenia swoim tatusiom, spytaliśmy dyrektorów kilku przedszkoli.

„W tym roku jest trochę inaczej, ponieważ pandemia uniemożliwia nam kontakty w większych gronach. Od kilku lat nie mamy podziału na oddzielne obchody Dnia Matki i Dnia Ojca. W naszym przedszkolu obchodzimy Dzień Rodziny. Ponieważ mamy aż osiem oddziałów, obchody odbywają się w różnych terminach, głównie w maju. W tym roku dzieci nagrały dla swoich mam i ojców filmiki, w których składają życzenia, śpiewają piosenki, mówią wierszyki. Te nagrania rodzice mogli później obejrzeć w domu. Dzieci wykonały nawet drobne prezenty” – informuje dyrektor Przedszkola nr 2, pani Małgorzata Grygo.

„Pomysł na Dzień Rodziny pozwala na uniknięcie przykrych sytuacji, bo przecież nie każda rodzina naszych dzieci jest pełna. Czasem nie ma mamy, czasem taty, a w Dniu Rodziny zawsze jedno z rodziców było obecne. Dzieciaki spotkały się ze swoimi rodzicami na placu przedszkolnym na pikniku, gdzie przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, popisywały się swoimi występami” – opowiada nasza rozmówczyni.

W niepublicznym Przedszkolu „U Kubusia Puchatka” pani dyrektor Agnieszka Jesionek podzieliła się z nami tym, w jaki sposób dzieci składają życzenia swoim rodzicom.

„U nas obydwa święta są połączone. Dzieci przygotowały piękne inscenizacje, ale niestety rodzice nie mogli obejrzeć ich osobiście. Mogli zobaczyć jedynie nagrania. Nie zabrakło też prezentów dla mam i tatusiów. Planujemy organizację zakończenia roku dla oddziałów zerowych i w tej uroczystości wezmą udział rodzice. Oczywiście wszystko odbędzie się zgodnie z reżimem sanitarnym” – mówi pani dyrektor.

W Przedszkolu nr 1 Akademia Bystrzaka, Dzień Matki i Dzień Ojca organizowane są podobnie jak w innych przedszkolach.

„Dzień Rodziny to święto mamy i taty. Dzieciaki, pod okiem swoich wychowawczyń, nagrywają filmiki dla swoich rodziców. W tym roku Dzień Rodziny odbywał się na świeżym powietrzu, na terenie ogrodu przedszkolnego, gdzie dla rodziców rozstawiliśmy krzesła, dzieci przedszkolne recytowały wierszyki, wręczały rodzicom drobne upominki” – mówi pani dyrektor Barbara Rybek.

Tak właśnie uczcili Dzień Ojca najmłodsi mieszkańcy Augustowa. Jak widać, pandemia nie pokrzyżowała ich planów i przedszkolaki znalazły sposób, aby przekazać swoim rodzicom, jak bardzo ich kochają.

Gruby Benek