• 1
  • 2
poniedziałek, 28 czerwiec 2021 15:00

Alergiku, uważaj!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Lato to pora roku, na którą chyba każdy czeka z największą niecierpliwością. Ciepłe, słoneczne dni, sezon urlopów i ogólnego relaksu – tym właśnie cechuje się letni czas. Czy jednak dla wszystkich gorące miesiące faktycznie są ukojeniem? Otóż nie – dla alergików lato bywa prawdziwym koszmarem. Ci, którzy są szczególnie wrażliwi, muszą bardzo uważać, ponieważ kontakt z alergenem może być dla nich niezwykle niebezpieczny.

Coraz większy procent populacji podatny jest na różnego rodzaju uczulenia i alergie. Mogą to być alergie spowodowane pyleniem roślin, jak również wrażliwością na ukąszenia owadów błonkoskrzydłych. W każdym z tych przypadków lekarz alergolog powinien ocenić stopień wrażliwości naszego organizmu na tego rodzaju zagrożenia i zaproponować metodę leczenia.

Alergia na pyłki to najbardziej powszechna choroba alergiczna układu oddechowego – niemal 20 procent populacji odczuwa jej niedogodności. Typowym objawem alergii wziewnej jest katar sienny. Tego typu alergia występuje sezonowo lub całorocznie, jednak jej działanie jest najbardziej odczuwane podczas pylenia roślin. Testy alergologiczne mogą pomóc w określeniu czynników, które uczulają i dobraniu przez lekarza alergologa odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Innym, również stosowanym z dużym powiedzeniem sposobem na walkę z alergią, jest odczulanie. Polega ono na podawaniu coraz większych dawek konkretnego alergenu, co w rezultacie prowadzi do złagodzenia lub ustąpienia objawów alergii.

Bardzo wiele osób jest też uczulonych na ukąszenia owadów takich jak pszczoły, osy czy szerszenie. Alergia na jad owadów może mieć charakter odczynu miejscowego lub reakcji anafilaktycznej, czyli obejmującej większą część organizmu człowieka. Ten drugi typ reakcji jest bardzo niebezpieczny i zagraża życiu, dlatego uczulenia na jad owadów nie powinno się bagatelizować.

Wiadomym jest, że samice pszczół, mogą użądlić tylko raz i potem giną, ponieważ zostawiają one w ciele ofiary żądło z jadem. Dla odmiany osy żądlą wielokrotnie, gdyż podczas ukąszenia nie pozbywają się żądła, a ilość jadu jest znacznie mniejsza niż w przypadku pszczół. Bardzo niebezpieczne jest ukąszenie szerszenia, gdyż przypuszcza się, że ilość jego jadu jest wielokrotnie większa niż pozostałych owadów błonkoskrzydłych.

Po ukąszeniu niepokój powinno budzić wystąpienie silnego zaczerwienienia i świąd skóry, ucisk w klatce piersiowej, osłabienie, wymioty. Kolejne objawy silnej reakcji na ukąszenie to m.in. zaburzenia mowy, świszczący oddech, osłabienie i w końcu utrata przytomności, niskie ciśnienie tętnicze.

Każdy, u kogo zostanie zdiagnozowane uczulenie na jad owadów, powinien poddać się stosownemu leczeniu. Zalecanym sposobem leczenia jest immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie, które polega na podawaniu stopniowo coraz większej dawki substancji alergizującej, co powoduje, że organizm człowieka jak gdyby uczy się tolerowania składników jadu. Odczulanie na jad owadów jest traktowane jako terapia ratująca życie. Jest to jedyna metoda leczenia przyczynowego alergii, a jej skuteczność sięga 80 - 90 procent, a w przypadku osy prawie 100 procent.

Dziś odczulanie wykonywane jest wyłącznie w warunkach szpitalnych, ale od ponad roku trwają starania, aby móc je prowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Miałyby to umożliwić leki o przedłużonym uwalnianiu alergenu, których podawanie wiąże się ze znacznie wolniejszym zwiększaniem dawki, a co za tym idzie z minimalnym ryzykiem wystąpienia u pacjenta reakcji niepożądanej.

Przy tego typu leczeniu nie trzeba stosować bardzo agresywnych procedur, podczas których mamy większą szansę na wywołanie reakcji anafilaktycznej. Jedną z metod mogłoby być np. zastosowanie szczepionek o przedłużonym uwalnianiu, tzw. preparatów depot. Różnią się one od roztworów wodnych tym, że są bezpieczniejsze, co łączy się z mniejszym ryzykiem dla pacjenta.

Immunoterapię alergenową stosuje się zwykle przez okres od trzech do pięciu lat. Koszt leczenia jednego pacjenta w warunkach szpitalnych sięga w tej chwili 63 tysięcy złotych, podczas gdy koszt leczenia ambulatoryjnego jest o wiele niższy, wynosi bowiem około 20 tysięcy złotych.

Alergia potrafi być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, dlatego warto pamiętać o możliwości jej leczenia. Polecana przez alergologów metoda odczulania może być stosowana już u dzieci od piątego roku życia. Górna granica wieku nie jest określona. Mieszkając na terenach bogatych w obszary leśne, otoczone jeziorami, nie sposób nie spotkać na swojej drodze owadów, zatem warto się przeciwko ich jadowi uodpornić. Rokrocznie w Polsce, z powodu silnych reakcji na jad owadów, występuje bowiem co najmniej kilkanaście zgonów. Pamiętajmy – odczulanie jest często leczeniem ratującym życie!

Gruby Benek
Taekwondo