Wydrukuj tę stronę
środa, 30 czerwiec 2021 17:06

Elektryczne hulajnogi wjeżdżają na ulice Augustowa

Napisała
Volt Scooters Volt Scooters

Już niedługo na ulicach Augustowa pojawią się elektryczne hulajnogi Volt Scooters. W sezonie 2021 mają one być alternatywą dla transportu po mieście czy dojazdu do pracy. Będą także świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o spotkanie się z przyjaciółmi na przejażdżkę. Kiedy augustowianie będą mogli zacząć wypożyczać sprzęt? Zdradzamy szczegóły!

Hulajnogi do Augustowa trafią za sprawą lokalnej firmy pod barwami łódzkiej marki Volt Scooters.

„Jest to prywatna inicjatywa, która, miejmy nadzieję, zapewni miastu dodatkowe rozwiązanie komunikacyjne oraz atrakcję turystyczną” – mówi Jakub Czyżewski, przedstawiciel usługi Volt Scooters w Augustowie.

W mieście elektrycznych hulajnóg będzie ponad 35. Żeby wypożyczyć jedną z nich, będzie trzeba pobrać aplikację Volt Scooters, założyć konto powiązane z numerem telefonu i zasilić stan wybraną kwotą. Następnie, aby rozpocząć przejazd, wystarczy zeskanować aplikacją kod QR widoczny na urządzeniu. Można również odblokować pojazd ręcznie, wprowadzając numer pod kodem. Zakończenie odbywa się za pomocą aplikacji w zakładce „Wypożyczam”.

Za wypożyczenie hulajnogi zapłacimy na start 2 zł, a za każdą minutę jazdy 50 groszy. Hulajnogi można zostawić w dowolnym miejscu w strefie żółtej, widocznej na mapie Augustowa w aplikacji. Strefa szara oznacza zaś obszar, po którym możemy się poruszać pojazdami, bez możliwości zakończenia przejazdu.

Aby dowiedzieć się nieco więcej o inicjatywie, porozmawialiśmy z Jakubem Czyżewskim, przedstawicielem usługi Volt Scooters w Augustowie.

Od kiedy w Augustowie będzie można wypożyczać hulajnogi elektryczne?

„Konkretna data nie jest znana. Nie chcieliśmy do Augustowa wprowadzać używanych hulajnóg z Europy. Zależało nam, aby sprzęt był nowy i wysokiej jakości. Taki, jakim sami prywatnie jeździlibyśmy latami. W Augustowie będzie można hulać na nowych hulajnogach sprowadzanych od producenta z Chin. Hulajnogi są już w Polsce, czekamy na odprawę celną. Może to być 2 dni lub tydzień. Liczymy, że w najbliższy weekend wystartujemy”.

Wiemy już w jaki sposób, za pomocą aplikacji, można skorzystać z hulajnóg, jednak proszę powiedzieć, jakich środków bezpieczeństwa należy przestrzegać, aby jadąc na hulajnodze nie zagrażać spacerowiczom?

„Należy pamiętać, aby przestrzegać przepisów ruchu drogowego podczas przemieszczania się na hulajnogach. Należy uważać na przechodniów i samochody wyjeżdżające z bramy. Wśród przechodniów należy pamiętać o bezpiecznej prędkości. Parkując pamiętajmy, aby nie blokować przejścia. Parkujmy przy stojakach rowerowych, tam gdzie jest to możliwe.

Jeżeli wspomnieliśmy o parkowaniu, to w aplikacji Volt Scooters widoczne są już strefy w Augustowie. Co one oznaczają? Obszar szary i żółty to miejsca, w których można jeździć hulajnogą, ale tylko w strefie żółtej jest możliwość blokowania hulajnogi.

I tu UWAGA! Jeśli hulajnoga nie zostanie odstawiona w strefie żółtej na Waszym koncie nadal będą naliczane opłaty za jej wypożyczenie!”

Wiele kontrowersji budzi temat kasków. Czy kaski podczas jazdy hulajnogą są obowiązkowe?

„Podobnie jak w przypadku rowerów, nie istnieje obowiązek stosowania kasków na hulajnogi. Jest ono jednak bardzo zalecane – jazda na hulajnodze może wiązać się z wieloma wypadkami, chodniki i ulice mogą być zdradliwe”.

Hulajnogi w naszym mieście to niewątpliwa atrakcja. Oprócz przyjemności jazdy, jakie cechy wyrabia w sobie użytkownik tego rodzaju sportu?

"Hulajnoga jest pojazdem zwinnym, skrętnym i stabilnym. Są zwrotne i niewielkie, przez co pozwalają łatwiej pokonywać przeszkody i jeździć swobodnie po mieście. Wymagają pracy nóg, przez co wzmacniają mięśnie dolnych partii ciała oraz nie obciążają stawów. Wzmacniają też tułów i mięśnie brzucha, ze względu na konieczność utrzymywania równowagi. Pozwalają pokonać daną odległość 3 razy szybciej niż na piechotę”.

Jak długo będzie trwał sezon na hulajnogi?

„Od kwietnia do końca października. Chcemy, aby hulajnogi były atrakcją dla turystów, a także ułatwiały życie mieszkańcom miasta. Hulajnogi są bezemisyjne, ich baterie ładowane są energią ze słońca – fotowoltaiką”.

Bardzo możliwe, że hulajnogi pojawią się na ulicach Augustowa już w najbliższy weekend. Pozostaje więc tylko trzymać kciuki, aby wszystko poszło zgodnie z planem, a później cieszyć się z możliwości jazdy na tym zarówno praktycznym, jak i dającym wiele frajdy sprzęcie.