• 1
  • 2
środa, 30 czerwiec 2021 18:45

Rok 2022 Rokiem Województwa Podlaskiego?

Napisane przez KR

Wczoraj (29 czerwca) do Sejmu trafił projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Województwa Podlaskiego. Jeśli do tego dojdzie, będzie to znakomita promocja i duża szansa dla naszego regionu.

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Województwa Podlaskiego został dostarczony do rąk pani Elżbiety Witek, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 29 czerwca. Inicjatywa ta wypłynęła od posłów Koalicji Polskiej.

„Rok Województwa” ma na celu zorganizowaną promocję poszczególnych regionów Polski w celu ich wsparcia gospodarczego po pandemii Covid-19. Wyszczególnienie co roku innego województwa, organizacja na jego terenie wydarzeń o charakterze ogólnokrajowym oraz propagowanie walorów kulturalnych, społecznych, czy turystycznych, będzie miało znaczący wpływ na rozwój ekonomiczny, a także pozwoli ukazać różnorodność naszego kraju i bogactwo jego regionalizmów, reklamując jednocześnie szeroko pojętą ofertę usługową i wypoczynkową każdego z 16 województw.

Rok 2022 miałby być Rokiem Województwa Podlaskiego, w którym, jako w pierwszym, zostałaby podjęta taka inicjatywa.
„Podlaskie jest bez wątpienia jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce, zarówno pod względem przyrodniczym, kulturowym, jak i gospodarczym. Można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że to region skupiający jak w soczewce bogactwo naszego kraju: dziewiczą naturę, ciekawą historię, różnorodność religii i kultur, a także prężnie rozwijającą się przedsiębiorczość oraz innowacyjne rolnictwo” – możemy przeczytać w projekcie uchwały.
„Ustanawiając rok 2022 Rokiem Województwa Podlaskiego chcemy podkreślić niewątpliwe walory regionu pogranicznego, który od setek lat czerpał swoją siłę z pracowitości żyjących tu ludzi, ich otwartości do współdziałania, także z sąsiadami. Dziś te cechy czynią Podlaskie krainą otwartą zarówno na ludzi z zewnątrz, i proponującą im bogatą ofertę turystyczną, oraz miejscem dogodnym do działalności biznesowej. Wszechobecna, okazała natura (na jego terenie znajdują się aż 4 parki narodowe), to nie tylko idealne warunki do wypoczynku, to także inspiracja do rozwijania gałęzi produkcji opartych na ekologii, zdrowej żywności, czy zielonej energii” – piszą w swoim projekcie posłowie.

„Województwo Podlaskie zasługuje na szeroką promocję, jako region otwarty i mający wiele do zaproponowania wszystkim, którzy znajdą się na jego terenie niezależnie od celu. Miejsce gościnne, przyjazne, bogate w smak i perspektywiczne” – tak kończy się pismo wystosowane do Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy faktycznie Podlaskie będzie miało swój czas na promocję już w 2022 roku? To okaże się za jakiś czas. Czekając na rządową decyzję trzymamy kciuki, aby do tego doszło.


Źródło: orka.sejm.gov.pl

Gruby Benek