• 1
  • 2
  • 3
czwartek, 01 lipiec 2021 16:29

Czworonożni funkcjonariusze w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej [WIDEO]

Napisane przez KZ
POSG POSG

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni 32 czworonożnych funkcjonariuszy. Mamy psy o różnych specjalnościach: patrolowo – obronne, tropiące oraz psy specjalne do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni oraz narkotyków.

Jest to niezwykle wymagająca służba, ale dająca wiele satysfakcji z osiąganych wyników. Formacja ciągle wprowadza nowe rasy psów. Kilka lat temu do służby trafiły owczarki holenderskie, które mają doskonałe predyspozycje i świetnie się sprawdzają jako psy specjalne.

Psy służbowe Straży Granicznej kupowane są od prywatnych hodowców. Ich kondycja i predyspozycje są szczegółowo weryfikowane przez komisje złożone z funkcjonariuszy SG - instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów oraz lekarzy weterynarii. Specjaliści biorą pod uwagę wiek zwierzęcia, jego sylwetkę, stan zdrowia oraz wyniki testów predyspozycji psychicznych i fizycznych. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy.

W zakupach zwierząt biorą również udział funkcjonariusze-przewodnicy psów. Często się zdarza, że już na tym etapie przewodnik wyszukuje sobie psa, z którym chce pełnić służbę. Jeżeli funkcjonariusz sam nie wybierze psa, to robią to za niego eksperci z Lubania. Psy dobierane są do przewodników na zasadzie dopasowania charakterów – nie ma tu przypadkowych „związków”.

Podczas około półrocznego szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności tresury oraz układania psa, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii. Jednak jednym z pierwszych i najważniejszych elementów szkolenia jest budowa więzi i zaufania pomiędzy przyszłymi partnerami w służbie – psem i jego przewodnikiem. Niezbędne umiejętności zdobywają  w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, które następnie wykorzystywane są w codziennej, wspólnej służbie.

Obecnie w Straży Granicznej dominują owczarki niemieckie oraz owczarki belgijskie.  Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. W służbie znakomicie sprawdzają się owczarki holenderskie, które w Straży Granicznej pojawiły się niedawno. Kynolodzy SG podkreślają, że nie to nie rasa ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w formacji są pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. terier walijski, jack russel terier, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier.

Wszystkim czworonożnym funkcjonariuszom życzymy spełnienia psich marzeń.

Źródło: POSG

Media

Gruby Benek