• 1
  • 2
  • 3
piątek, 02 lipiec 2021 13:27

283 tysiące wniosków o świadczenie 300+

Napisane przez KK
pixabay.com pixabay.com

Od 1 lipca 2021 r. rodzice i opiekunowie mogą już wnioskować  o świadczenie „Dobry Start„ 300+ dla ucznia. Od tego roku mogą to zrobić tylko przez internet  na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS: www.zus.pl, przez bankowość elektroniczną oraz na portalu empatia.mpips.gov.pl.

- Wnioski o świadczenie można było już złożyć od północy. W ciągu pierwszej doby wpłynęło 283 tys. wniosków. Zdecydowana większość, bo około 80 proc. zostało przekazane poprzez bankowość elektroniczną. Warto przypomnieć, że ze wszystkich kanałów może skorzystać jedynie rodzic. Natomiast osoba sprawująca piecze nad dzieckiem – czyli opiekun prawny czy faktyczny, a także uczeń, którzy jest usamodzielniony bądź dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej, a także opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o 300+ może złożyć jedynie za pomocą portalu PUE ZUS - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie zostanie przekazane na rachunek bankowy wskazany we wniosku. Wszystkie informacje dotyczące wniosku i świadczenia będą dostępne na PUE ZUS. - Jeśli rodzic złoży wniosek za pomocą bankowości elektronicznej bądź systemu Emp@tia, ZUS sprawdzi czy ma on profil na portalu PUE ZUS. Jeśli nie, taki profil zostanie założony automatycznie. Potwierdzenie rejestracji profilu klient otrzymuje na adres email, który podał we wniosku. Natomiast na numer telefonu z wniosku otrzyma jednorazowe hasło, które będzie musi zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS - wyjaśnia Katarzyna Krupicka.

Osobom, które potrzebują pomocy w złożeniu elektronicznego wniosku, zapewni ją Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wsparcie można otrzymać na specjalnej infolinii pod numerem 22 290 22 02 w dni robocze (pn.–pt.) w godz. 8.00 –15.00, umawiając się na e-wizytę w ZUS przez internet: www.zus.pl/e-wizyta, lub przychodzą do dowolnej placówki Zakładu. Nasi pracownicy będą również pełnić dyżury w placówkach Poczty Polskiej, KRUS jak również Urzędach Miasta i Gminy. Już w poniedziałek będzie można skorzystać z ich pomocy w:

• Urzędzie Pocztowym w Łapach przy ul. Generała Władysława Sikorskiego 44 w godz. 9:00-14:00;
• Urzędzie Pocztowym w Łomży  przy ul. Plac Pocztowy 1 w godz. 10:00-12:00;
• Urzędzie Miasta i Gminy w Łapach przy  ul. Sikorskiego 24 w godzinach 12:15 – 14:00;
• KRUS w Zambrowie przy ul. Obrońców Zambrowa 4     w godzinach 10:00-12:00.
Serdecznie zapraszamy.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Gruby Benek