Wydrukuj tę stronę
piątek, 02 lipiec 2021 16:55

Zaplanuj sobie urlop. Dni wolne od pracy w 2021 roku

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Kiedy najlepiej wziąć urlop, aby jak najlepiej wykorzystać dni ustawowo wolne od pracy? Jak będą wyglądały tzw. długie weekendy w drugiej połowie 2021 roku? Sprawdziliśmy to!

Rok 2021 to 252 dni pracujące i 113 dni ustawowo wolnych od pracy. Świąt, oznaczonych w kalendarzu czerwoną kartką, podobnie jak w roku ubiegłym, jest 13. Wiele z nich przypada właśnie w weekendy. Biorąc to pod uwagę warto więc zastanowić się, jak mądrze i z głową zaplanować swój urlop. Nie przegap okazji na wydłużenie sobie długiego weekendu!

Od dnia 25 czerwca do dnia 31 sierpnia w naszym kraju obowiązują wakacje. Niestety nie wszyscy pracownicy „łapią się” na tego typu „wolne”. Muszą oni liczyć na coś innego. W lipcu nie będzie się jednak z czego cieszyć, bowiem w tym miesiącu nie przypadnie ani jeden wolny dzień.

W sierpniu czerwoną kartką w kalendarzu będzie 15 dzień tego miesiąca. Wtedy bowiem przypada Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Jest to niestety niedziela, która jest dla pracownika zarówno dniem wolnym od pracy, jak i świętem. Za tego typu dzień nie przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego. Taka sytuacja miała już miejsce w Wielkanoc (4 kwietnia) oraz w Zielone Świątki (23 maja). W tym roku będzie tak jeszcze raz – w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Pocieszeniem jest, że jeśli podobna sytuacja ma miejsce w sobotę (święto przypada w sobotę), wtedy pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy w innym terminie. Minus? Pracodawca sam, bez konsultacji z pracownikiem, może wyznaczyć taką datę.

Po sierpniowym, na kolejne święta będziemy musieli zaczekać aż do listopada. Pierwszym będzie Wszystkich Świętych (1 listopada), a następnie Święto Niepodległości (11 listopada). Jaka może płynąć z tego korzyść? Otóż 1 listopada to poniedziałek, więc jeśli wolne weźmiemy sobie w piątek oraz w sobotę, długi weekend mamy załatwiony. Wolny dzień można zaplanować sobie też na 12 listopada (piątek). W połączeniu z nim wolny czwartek, czyli 11 listopada, da nam kolejny przedłużony weekend.

Kolejne święta przypadną w grudniu, a będą to Boże Narodzenie (24 grudnia i 26 grudnia) oraz Sylwester i Nowy Rok (31 grudnia i 1 stycznia 2022 roku). Co można zrobić w tym przypadku, aby wydłużyć sobie nieco labę? Otóż wziąć wolne 30 grudnia (czwartek). Będziemy mieć wtedy cztery niepracujące dni.