Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 05 lipiec 2021 13:31

W tym roku ostrożnie planujemy urlopy

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Z przeprowadzonych badań wynika, że w tym roku na wakacyjny wyjazd Polacy przeznaczą mniej środków finansowych niż bywało to zazwyczaj. Okazuje się również, że wiele rodaków w 2021 nie wyjedzie na urlop wcale. Z czego to wynika? Dlaczego w tym roku ostrożnie planujemy urlopy?

Badania wykazały, że Polacy w 2021 roku przeznaczą na wyjazd wakacyjny średnio 2,1 tysiąca złotych. Aż 38 procent ankietowanych przyznało, że ich tegoroczne plany są skromniejsze finansowo niż zwykle, a 28 procent stwierdziło, że niepewność związana z pandemią podnosi koszty ich urlopu. Niemal 30 procent respondentów biorących udział w badaniu nie planuje żadnego wyjazdu – w te wakacje zdecydują się na wypoczynek w domu. Trochę większy odsetek badanych przyznał, że zdecyduje się na wyjazd, ale w kraju, a tylko niecałe 14 procent wyruszy na wycieczkę za granicę. Co jest powodem tego, że w tym roku ostrożnie planujemy urlopy?

Podejście do wyjazdów z tak dużym dystansem jest spowodowane oczywiście sytuacją epidemiczną, zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Koronawirus, podobnie jak w ubiegłe lato, skutecznie krzyżuje urlopowe plany Polaków. Wyniki badań pokazują, że ponad 36 procent rodaków z powodu pandemii zawiesiło wakacyjne wyjazdy i czeka na rozwój sytuacji. Około 30 procent respondentów przyznało, że z powodu koronawirusa zrezygnowało z wypoczywania za granicą, a po 18 procent musiało zmienić miejsce lub termin wyjazdu.

Wakacje 2021 przedstawiają się jednak dużo bardziej optymistycznie niż w roku ubiegłym. Widać, że jesteśmy spragnieni wyjazdów. Tylko 28 procent Polaków zadeklarowało, że zostanie w domu, podczas gdy w 2020 roku aż 54 procent z nas nigdzie nie wyjeżdżało na wakacje. Zmieniła się również destynacja – przed pandemią około 35 procent Polaków zdecydowało się wyjechać poza granie kraju, gdzie teraz jest to tylko 14 procent.

Co zniechęca nas do wyjazdów? Przede wszystkim obawa o zdrowie i bezpieczeństwo, jak również konieczność wykonywania testów przed wyjazdem i po powrocie do Polski. Ważnym czynnikiem jest też niepewność co do sytuacji epidemicznej w momencie wyjazdu. Zwracamy również uwagę na obostrzenia w krajach, do których podróż rozważamy.

Pandemia wpłynie też na wysokość wakacyjnych wydatków. Prawie 40 procent Polaków ma skromniejsze plany niż w roku ubiegłym. W 2021 średnio wydamy na ten cel nieco ponad 2,1 tysiąca złotych. Niemal 30 procent ankietowanych zamierza zmieścić się w kwocie do 1 tysiąca złotych, a 24,6 procent przeznaczy na wakacje 3 tysiące złotych lub więcej.

Źródło: newseria.pl