Wydrukuj tę stronę
wtorek, 06 lipiec 2021 16:18

„Profilaktyka 40 Plus” – pierwsze problemy

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Od kilku dni działa rządowy program o nazwie „Profilaktyka 40 Plus”, chociaż w niektórych przypadkach to „działanie” pozostawia wiele do życzenia. Co się dzieje i dlaczego nie wszyscy upoważnieni do tego pacjenci nie mogą korzystać z badań?

„Profilaktyka 40 Plus” to rządowy program, który wszedł w życie zaledwie kilka dni temu. Skorzystać z niego mogą osoby, które ukończyły 40 lat. W ramach programu mogą one jednorazowo otrzymać e-skierowanie na diagnostykę obejmującą od 6 do 12 rodzajów badań. Program ma potrwać do końca bieżącego roku.

Aby skorzystać z przysługujących badań należy najpierw wypełnić ankietę. Można tego dokonać poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub posiłkować się pomocą konsultanta, dzwoniąc na infolinię resortu zdrowia (tel. 22 735 39 53). Po około dwóch dniach roboczych powinien przyjść do nas SMS informujący o wystawionym e-skierowaniu. W wiadomości będzie znajdował się kod, który należy podać podczas wizyty w gabinecie zabiegowym. Trzeba mieć wtedy również przygotowany swój numer PESEL. Do wyników przeprowadzonych badań powinniśmy mieć dostęp już następnego dnia.

Czy w praktyce wszystko przebiega tak sprawnie, jak to wyżej opisaliśmy? Otóż okazuje się, że niestety nie. Aktualnie występują bowiem problemy z systemem komputerowym, który obsługuje program „Profilaktyka 40 Plus”. W związku z tym, że system nie jest jeszcze do końca sprawny, niektórzy pacjenci mogą mieć kłopot z zapisaniem się na swoje badania.

Jak się okazuje, większość laboratoriów nie posiada jeszcze podglądu do e-skierowań. Rozwiązują to jednak w taki sposób, że badania przeprowadzają, zaś do systemu będą je wprowadzać, gdy tylko zacznie on dobrze działać. W niektórych placówkach można się jednak spotkać z sytuacją, że będziemy zapisani dopiero „na za kilka dni”.

Co jeszcze może nas spotkać podczas próby skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”? Na przykład, po wypełnieniu ankiety zdrowotnej, możemy nie otrzymać naszego e-skierowania. Taką okoliczność trzeba wtedy zgłosić na przykład dzwoniąc pod numer telefonu 19-457. Wyjaśnienie dlaczego nie doszło do wystawienia skierowania może jednak potrwać od kilku do nawet kilkunastu dni.

W województwie podlaskim jest w tej chwili 25 punktów, do których można się udać, aby przeprowadzić badania w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus”. Tego typu laboratoria znajdują się w Białymstoku, Augustowie, Bielsku Podlaskim, Czarnej Białostockiej, Grajewie, Hajnówce, Kolnie, Łomży, Siemiatyczach, Sokółce, Suwałkach, Zambrowie oraz w Wysokiem Mazowieckiem.

W Augustowie jest to poniższa placówka:

Punkt Pobrań Materiału do Badań

ks. Skorupki 12/1

16-300 Augustów

Tel. 663 681 124