• 1
  • 2
środa, 07 lipiec 2021 15:29

Synoptycy biją na alarm!

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie dla województwa podlaskiego. Synoptycy biją na alarm – podczas takiej pogody trzeba na siebie szczególnie uważać!

Dziś (7 lipca) meteorolodzy z IMGW wydali komunikat, w którym znów przestrzegają przed dużymi upałami, jakie mogą nawiedzić Podlaskie. Stopień zagrożenia oceniono na II.

"Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C" – czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

Ważność ostrzeżenia dla powiatów augustowskiego, białostockiego, grajewskiego, monieckiego, sejneńskiego, sokólskiego, suwalskiego, Białegostoku oraz Suwałk – od godziny 15:00 dnia 07.07.2021 do godz. 18:00 dnia 09.07.2021. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak wysokich temperatur w tych rejonach to aż 90 procent.

Ważność ostrzeżenia dla powiatów bielskiego, hajnowskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego, zambrowskiego oraz Łomży – od godziny 15:05 dnia 07.07.2021 do godziny 18:00 dnia 09.07.2021. Prawdopodobieństwo wystąpienia upałów na tych obszarach to aż 90 procent.

Nie zapominajmy, że tego typu ekstremalnie wysokie temperatury niosą za sobą spore niebezpieczeństwo. Podczas takiej pogody zdarzają się zasłabnięcia czy nawet udary. Jak się chronić, gdy słupki rtęci szaleją z gorąca? Pamiętajmy, aby przede wszystkim pić dużo wody w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu (2-3 litry dziennie), odpoczywać w cieniu (szczególnie między godziną 11:00 a 15:00), chronić ciało poprzez stosowanie kremów z filtrem, zakładać jasne, przewiewne ubranie, stosować nakrycie głowy, ograniczyć aktywność fizyczną, utrzymywać lekką dietę, uważać na różnice temperatur, ochładzać mieszkanie (zasłaniać okna wychodzące na słoneczną stronę). Jeśli zaś dojdzie już do przegrzania organizmu (objawy to: sucha, gorąca skóra, drgawki, utrata przytomności) należy niezwłocznie wezwać lekarza lub pogotowie.

Korzystajmy z uroków lata, ale z należytą rozwagą.

Źródło: IMGW

Gruby Benek
Taekwondo