• 1
  • 2
poniedziałek, 12 lipiec 2021 11:00

Czas słońca i wody

Napisane przez RED

Sezon w pełni, pogoda wyjątkowo dopisuje, kto żyw biegnie więc na plaże nad Neckiem, aby zażywać kąpieli słonecznych oraz chłodzić się w jeziorze. Taki rodzaj wypoczynku jest chyba jednym z najczęściej wybieranych przez augustowian oraz licznie przybywających tutaj turystów. Na razie jedynym dostępnym strzeżonym kąpieliskiem jest plaża Radiowej Trójki, ale wiemy, że już niedługo ma zacząć działać jeszcze jedno tego typu miejsce.

Sprawdziliśmy kiedy zostanie otwarte oraz jakie atrakcje będą tam czekały na wypoczywających.

Wiadomo, że kąpieliska strzeżone przez ratowników cieszą się największą popularnością, ponieważ w takim miejscu można z pełnym poczuciem bezpieczeństwa używać kąpieli i korzystać ze sprzętu wodnego. Dlatego właśnie mieszkańcy Augustowa czekają z niecierpliwością na otwarcie kolejnej plaży, a mianowicie plaży POSTiW z elektrycznym wyciągiem nart wodnych. Niestety, jak do tej pory, nie można z niej korzystać, co budzi niezadowolenie osób chętnych do plażowania i kąpieli. Niektórzy nawet twierdzą, że takie postępowanie decydentów nie przyciąga turystów, bo przecież to między innymi możliwość korzystania z kąpielisk nad słynnym augustowskim jeziorem, oprócz zwiedzania okolic miasta, jest tym magnesem, który powoduje, że wczasowicze wracają do Augustowa w kolejnych latach.

Sprawdziliśmy, jak aktualnie przedstawia się sprawa plaży POSTiW. Na ten temat rozmawialiśmy z dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, panem Pawłem Głowackim.

Kto podjął decyzję o otwarciu plaży POSTiW dopiero 17 lipca? Przecież to środek sezonu.

„Ja podjąłem tę decyzję, a wyjaśnienie jest proste – plaża nie jest strzeżona ze względu na brak ratowników. Niestety nie ma wystarczającej liczby etatowych ratowników, a ci, którzy podejmują pracę dorywczą zwykle od lipca mają wolne lub proponowane stawki są dla nich nieopłacalne. Mam ratowników na umowę zlecenie i mam nadzieje, że stawią się oni do pracy w umówionym terminie”.

Czy nie można zabezpieczyć kąpielisk tymi ratownikami, którzy są zatrudnieni na etatach, na przykład przesuwając ich z basenu?

„Wszelkie możliwe roszady już zrobiłem. Są jednak przepisy, których muszę przestrzegać. Na przykład na plaży Radiowej Trójki musi być czterech ratowników, a na POSTiW-ie dwóch. Poza tym opieka nad obiektami, to nie tylko ratownicy. Musi być pracownik przy toaletach oraz przy nowym boisku do piłki plażowej. Od 1 lipca zatrudniłem na POSTiW-ie również stróża, ponieważ niestety kultura niektórych osób pozostawia wiele do życzenia. Wchodzą na obiekt, tłuką butelki, niszczą sprzęt. Dlatego jest tam niezbędny stróż, który będzie pilnował porządku”.

Podczas naszej poprzedniej rozmowy wspominał Pan, że na plaży POSTiW, oprócz istniejącego już elektrycznego wyciągu nart wodnych, są przewidziane dodatkowe atrakcje. Co to będzie?

„Tak, mam zamiar uatrakcyjnić to miejsce, ale chciałbym na razie zachować to w tajemnicy. Jeśli to się uda, Wasza redakcja pierwsza się tego ode mnie dowie. Podsumowując, kadrowo nie jest najlepiej, ale dokładam wszelkich starań, żeby mieszkańcy i turyści byli zadowoleni, aby to trzydziestodniowe kąpielisko na POSTiW-ie służyło wszystkim tego lata jak najlepiej”.

Nie pozostaje nic innego, jak wytrwać do 17 lipca, mając nadzieję, że plany dyrektora CSiR wypalą oraz że pogoda dopisze, pozwalając na wypoczywanie na augustowskich kąpieliskach.

Taekwondo
Gruby Benek