• 1
  • 2
poniedziałek, 19 lipiec 2021 14:06

Działkowiczu, lepiej tego nie rób!

Napisała

Lato to sezon, podczas którego na dobre rozkwita narodowe hobby Polaków, jakim jest „działkowanie”. Coraz więcej rodaków, w tym również młodych ludzi, decyduje się na zakup swojego kawałka ziemi, na którym można odpocząć od zgiełku i trudów codziennego życia. Relaks na działce to coś oczywistego? Okazuje się, że podczas pobytu w takim właśnie miejscu może nas czekać wielkie rozczarowanie. Dlaczego?

Każdy działkowicz wie, że na działkach obowiązuje regulamin ROD, który jest uchwalony przez Radę Krajową Polskiego Związku Działkowców. Inne zaś zasady obowiązujące w tego typu miejscach regulowane są przez niepisany kodeks działkowców. Wielu działkowiczów nic sobie jednak nie robi z tych przepisów, tym samym skutecznie zakłócając spokój swoich sąsiadów. Co takiego robią, a co jest zabronione w takich miejscach? A może sam przekraczasz wyznaczone granice? Jeśli robisz coś z poniższej listy, lepiej przestań!

1. Kradzież – to nie przystoi

Na terenie działek zabroniona jest kradzież. Mogłoby się to wydawać oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Działkowcy często lubią przywłaszczyć sobie coś z posesji swojego sąsiada. Należy pamiętać, że zabieranie cudzych kwiatów, sadzonek czy owoców to również kradzież. Niedozwolone jest także urywanie gałęzi drzew i krzewów, które nie są naszą własnością. Takie „niewinne” kradzieże czy „małe” akty wandalizmu to rzecz, których na działce należy się bezwzględnie wystrzegać!

2. Papierek tu, butelka tam…

Zaśmiecanie terenów działek to niestety bardzo często spotykana rzecz. Gdyby działkowicze śmiecili tylko na terenach swoich posiadłości, nie byłoby problemu, ale wiele osób wyrzuca zużyte butelki, papierki i przeróżne tego typu odpady na działkowych alejkach. Co więcej – potrafią przerzucać je przez płot swojego sąsiada! Często niedaleko ogródków działkowych tworzą się również dzikie wysypiska śmieci, które niewątpliwie psują atmosferę dobrego wypoczynku.

3. Tematu śmieci ciąg dalszy

Często zdarza się, że działkowicze generują niepotrzebne śmieci, jakimi są odpady zielone (gałązki, zgniłe owoce, pokosy). Tego typu odpady powinny trafiać do specjalnych kontenerów, które znajdują się na terenie ogródków działkowych. Wywóz takich śmieci opłacany jest przez całą społeczność działkowiczów.

4. Odpady po raz trzeci

Niektórzy właściciele i użytkownicy działek wpadają na pomysł spalania odpadów. Zazwyczaj są to odpady, które wymienione zostały w punkcie trzecim, czyli gałązki oraz pokos. Takie śmieci powinny trafiać do kompostownika. Ich spalanie generuje duże ilości gęstego, duszącego dymu, a wdychanie takich oparów to raczej wątpliwa przyjemność.

5. „Kochane” zwierzaczki

Osoby posiadające psa bardzo często zabierają go ze sobą na działkę. Pupil powinien być tam jednak cały czas pod opieką – nie wolno mu buszować w cudzych ogródkach ani samemu biegać po alejkach, nie wspominając już o załatwianiu się gdzie popadnie (psie odchody należy bezwzględnie sprzątnąć, jeśli zostały pozostawione na wspólnej przestrzeni). Należy pamiętać, że relaks na działce nie dla wszystkich wiąże się również ze słuchaniem przez pół dnia ujadającego czworonoga. Jeśli więc nasz pupil ma tendencje do szczekania, nie zabierajmy go na działkę lub zadbajmy o to, aby zachowywał się grzecznie.

6. Weekend pod znakiem kosiarki i piły

Koszenie trawników oraz przycinanie gałęzi drzew i krzewów znajdujących się na naszej działce to obowiązek. Porządek musi przecież być! Nie każdy ma jednak czas na zajęcie się tego typu sprawami w ciągu tygodnia i takie czynności zostawia sobie na weekend. Dla niektórych sąsiadów- działkowiczów może być to jednak nie lada problem. Soboty, niedziele oraz wszelkie święta to dni, podczas których wiele osób pragnie się zrelaksować i nie robić absolutnie nic. Wypoczynek w asyście ryczącego silnika kosiarki czy piły to z pewnością ostatnia rzecz, jakiej można by oczekiwać w wolny dzień. Bądźmy więc tolerancyjni i starajmy się odłożyć wtedy na bok ciężki sprzęt.

7. Muzyka torturą dla innych

Wiadomo, że przy dźwiękach muzyki prace w ogródku idą znacznie sprawniej. Odgłosy płynące z głośników naszego radia nie dla wszystkich muszą być jednak takim samym zbawieniem i „umilaczem” czasu. Zanim więc rozkręcimy muzykę „na full” pomyślmy o naszych sąsiadach, dla których może być ona prawdziwą torturą.

8. Imprezę czas zacząć!

Impreza czy grill na działce to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Głośna muzyka oraz nasi przeklinający, krzyczący i śmiecący wokół goście skutecznie mogą jednak uprzykrzyć życie pozostałym użytkownikom ogródków działkowych. Organizując tego typu imprezę warto więc zadbać o jej kulturalny przebieg.

Taekwondo
Gruby Benek