• 2
wtorek, 20 lipiec 2021 10:04

XVI Motorowodne Mistrzostwa Świata ORLEN Necko Endurance

Napisane przez DG

Zakończyły się dwudniowe zawody Necko Endurance. Była to już szesnasta edycja wyścigów łodzi wytrzymałościowych i tak jak co roku, przyciągnęły one nad jezioro wielu obserwatorów, zarówno augustowian, jak i turystów. W piątek mogliśmy oglądać paradę łodzi, która przemieszczała się ulicami miasta, a w sobotę oraz w niedzielę na jeziorze Necko odbywały się słynne zawody. Choć było bardzo gorąco, nie powstrzymało to ludzi od przyjścia na zawody, wypoczynkowi sprzyjały liczne budki z lodami i oczywiście chłodne wody augustowskiego jeziora.

Mimo trwającej pandemii i sanitarnych obostrzeń motorowodne mistrzostwa świata odbyły się bez żadnych zakłóceń. Do Augustowa przybyły różne zespoły i każdy z nich miał chrapkę na pierwsze miejsce.

17 lipca odbył się pierwszy z dwóch wyścigów tych zawodów. W klasie S2, w której łodzie mają silniki o pojemności 2000, przodowały łodzie z zespołu Abu Dhabi: pierwsze miejsce zajęła Abu Dhabi 1, drugie Abu Dhabi 2, a trzecie francuski zespół Boat 66. Natomiast w klasie S3, w której łodzie mają silniki o pojemności do 1000, pierwsze dwa miejsca zajęły francuskie zespoły – odpowiednio Boat 99 oraz Team SVI, a na trzecim miejscu uplasował się łotewski zespół Riga Powerboat Team.

Kolejnego dnia, a więc w niedzielę 18 lipca odbył się drugi wyścig. W klasie S2 wygrał zespół Tullio Abbate Team, a kolejne dwa miejsca zajęły zespoły Abu Dhabi. W klasie S3 pierwsze miejsce zajął Team Boat 99, drugie Force Inshore Evolution, a trzecie Arion Racing Team.

Miejsce w każdym z tych wyścigów było odpowiednio punktowane i są one istotne w ogólnej klasyfikacji. Jak można zauważyć, w klasie S2 niepodzielnie panują zespoły z Abu Dhabi, a w S3 Francuzi.