Wydrukuj tę stronę
czwartek, 22 lipiec 2021 15:37

Nad wodę tylko z rozsądkiem! Poruszające wideo

Napisała

Policja Podlaska przygotowała krótkie, aczkolwiek bardzo poruszające nagranie, które przestrzega przed nieodpowiedzialnym zachowaniem podczas wypoczynku nad wodą. Zobacz koniecznie i podziel się nim z innymi. Dbajmy o siebie nawzajem.

„Butelka tonie tak samo jak Ty... w ciszy! Nie chcesz być kolejną ofiarą wody - włącz myślenie!” – czytamy na stronie internetowej Policji Podlaskiej. Już same te słowa są poruszające i sprawiają, że na ciele pojawia się „gęsia skórka”. To jednak nie koniec przekazu. Pod tymi kilkoma słowami zamieszczono krótkie nagranie, które wzbudza jeszcze więcej emocji. Zobacz koniecznie i podziel się tym wideo ze swoją rodziną oraz znajomymi. Dbajmy o siebie nawzajem i bądźmy bezpieczni nad wodą.

Poniżej opisujemy kilka podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Przestrzegajmy ich – nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych!

Zasady bezpiecznej kąpieli

1. Kąpieli zażywaj tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, czyli na strzeżonych kąpieliskach. Takie akweny są odpowiednio oznaczone. Pływając w takim miejscu masz pewność, że nad Twoim bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowany ratownik. Nie korzystaj z tzw. „dzikich kąpielisk”! Tego typu akweny mają nieznane dno oraz głębokość, woda w nich może być również skażona. Nie zażywaj kąpieli na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Każde kąpielisko ma swój regulamin. Należy bezwzględnie go przestrzegać oraz stosować się do uwag oraz zaleceń ratownika.

3. Unikaj kąpieli w wodzie, której temperatura wynosi poniżej 14 stopni Celsjusza. Najlepiej pływaj w takiej, która ma 22-25 stopni Celsjusza.

4. Nie kąp się podczas burzy. Nie wchodź do wody również wtedy, kiedy jest mgła (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów) oraz gdy wieje duży, porywisty wiatr.

5. Nie skacz do wody, jeśli Twoje ciało jest rozgrzane. W takim wypadku możesz dostać wstrząsu termicznego. Pamiętaj, aby przed kąpielą ochlapać wodą klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi, aby nieco ochłodzić organizm.

6. Nie zażywaj kąpieli w miejscach, gdzie występuje duża ilość wodorostów. Nie kąp się również tam, gdzie wiesz, że mogą występować zawirowania wody lub zimne prądy.

7. Zabronione jest skakanie do wody w nieznanych miejscach. Szczególnie niebezpieczny jest w takim przypadku skok „na główkę”. Takie brawurowe zachowania mogą się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

8. Używasz materaca wodnego lub nadmuchiwanego koła wodnego? Super! Pamiętaj jednak, że nie służą one do wypływania na głęboką wodę!

9. Piłeś alkohol? Zrezygnuj z pływania, a nawet z wchodzenia do wody!

10. Pamiętaj, że pływanie na czczo nie jest dobrym pomysłem. Podczas procesu wzmożonej przemiany materii Twój organizm jest osłabiony. Posil się więc przed zażywaniem kąpieli wodnej.

11. Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku. Zimna woda może spowodować bolesny skurcz żołądka, którego konsekwencje mogą okazać się bardzo poważne. Po zjedzeniu daj sobie chwilę na odpoczynek, a dopiero później idź się kąpać.

12. Jeśli chcesz popłynąć nieco dalej, mierz siły na zamiary! Odrzuć myśl, że na pewno dasz radę i nie przeceniaj swoich możliwości. Płyń, ale zadbaj o to, aby asekurowała Cię łódź lub przynajmniej druga osoby. Podczas pływania na dłuższej trasie miej na głowie czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie.

13. Pamiętaj, że pływanie po zachodzie słońca jest bardzo niebezpieczne. Zrezygnuj z takich kąpieli lub przynajmniej nie wypływaj za daleko.

14. Pamiętaj, że dzieci mogą bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych! Dla bezpieczeństwa powinny mieć założone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą im utrzymać się na wodzie.

15. Podczas wypoczynku na plaży zwracaj uwagę na osoby znajdujące się obok Ciebie. Może tak się zdarzyć, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji pomóż, ale tylko wtedy, gdy czujesz się na siłach. W przeciwnym razie natychmiast zaalarmuj inne osoby.

16. Gdy pływasz łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym pamiętaj o założeniu kapoka.

17. Nie pływaj łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym po spożyciu alkoholu czy innych środków odurzających. Jest to bardzo niebezpieczne nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych użytkowników akwenu. Jeśli zostaniesz przyłapany na „gorącym uczynku” grozi Ci kara grzywny.

18. Wypływasz na dłuższy rejs? Koniecznie sprawdź prognozę pogody!

19. Przed każdym wypłynięciem poinformuj najbliższych lub znajomych dokąd się wybierasz, z kim będziesz płynąć i jakim sprzętem oraz podaj przewidywaną porę powrotu.

20. Dbaj o porządek w miejscu, w którym wypoczywasz.

21. Pamiętaj – podczas Twojego urlopu złodzieje nie próżnują! Koniecznie zwracaj więc uwagę na rzeczy osobiste, które zabierasz ze sobą na plażę.

Przestrzeganie wyżej wymienionych podstawowych zasad jest bardzo proste i nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku. Dzięki stosowaniu się do powyższych rad Twój wypoczynek nad wodą będzie dużo bardziej bezpieczny i ma szansę zakończyć się szczęśliwie. Bezpieczne korzystanie z uroków kąpielisk zależy od Ciebie!

Źródło: Policja Podlaska

Media