• 1
  • 2
środa, 28 lipiec 2021 13:08

Krew pilnie poszukiwana! Brakuje jej nie tylko w Podlaskiem

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Zapasy krwi są na wyczerpaniu – apelują lekarze. Brakuje niemal każdej z grup. Dzieje się tak szczególnie w okresie wakacyjnym. W Podlaskiem, tak jak i w innych województwach w całej Polsce, krew jest pilnie poszukiwana. A przecież w odnowieniu jej zasobów może pomóc każdy zdrowy człowiek.

Krwiolecznictwo to ważna część medycyny, która pomaga ludziom poszkodowanym w różnego rodzaju poważnych wypadkach, podczas zabiegów operacyjnych, czy przeszczepach. W Polsce regularnie oddaje krew jedynie 25 procent osób. Zapotrzebowanie na ten cenny płyn wciąż jest bardzo duże, a w celu uzupełnienia zapasów okresowo przeprowadzane są Bankowe Akcje Honorowego Krwiodawstwa. Obecnie w ośmiu większych polskich miastach trwa tego typu akcja. W jej ramach krew można oddać między innymi w Białymstoku. Akcja trwa do dziś (28 lipca) włącznie. Uczestnicy mogą liczyć na specjalne upominki. Podobna akcja miała miejsce również w ubiegłym roku. Wtedy w całym kraju 1600 osób oddało 720 litrów krwi.

Dawcy krwi decydują się na taki krok głównie z chęci niesienia pomocy innym. Mało kto zdaje sobie sprawę, że można otrzymać za to odznaki czy tytuł Honorowego Dawcy Krwi. W ramach wdzięczności za oddanie tego cennego płynu zostały określone pewne uprawnienia dla dawców.

Kto tak naprawdę może oddać krew? Czy powinniśmy się tego obawiać? O wypowiedź na ten temat poprosiliśmy pana Macieja Oleksego, który związany jest Honorowymi Dawcami Krwi z Augustowa.

„Krew może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 60 roku życia. W Augustowie niestety nie ma stałego punktu poboru krwi. Są akcje, kiedy przyjeżdża autobus, w którym chętni mogą oddać krew. Jednorazowo można oddać 450 mililitrów krwi. W czasie pandemii procedury są nieco wydłużone, ponieważ trzeba zachować odpowiednie przerwy po przebytej chorobie, np. w przypadku ozdrowieńców”.

Najrzadsza grupa krwi na świecie to AB Rh-. Tylko 1 procent Polaków ma taką grupę krwi. Każdy z nas wie, że istnieją takie grupy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, co to oznacza. Wyjaśniamy. Grupa krwi to zbiór antygenów występujących na powierzchni krwinek czerwonych. Grupę krwi dziedziczymy po przodkach. Naukowcy twierdzą, że nasze zdrowie i odporność jest zależne od posiadanej grupy.

Jakie profity otrzymują osoby, które zdecydują się na oddanie krwi?

„Każdy, kto oddaje krew, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal. Składa się on z jednego napoju, 8 czekolad i jednego wafelka. Ponadto dawca dostaje dwa dni wolnego od pracy. Za oddanie odpowiednich ilości krwi osoby te otrzymują kolejno odznaki Honorowego Dawcy Krwi. Jeżeli kobieta odda 5 litrów krwi, a mężczyzna 6 litrów, nadawana im jest brązowa odznaka. 10 litrów pobranych od kobiety i 12 litrów od mężczyzny daje im odznakę srebrną. W przypadku, gdy kobieta podzieli się 15 litrami krwi, a mężczyzna 18 litrami, nadaje się im złotą odznakę. Za oddanie powyżej 20 litrów krwi przysługuje medal Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” – informuje nasz rozmówca.

Każda osoba, która jest zainteresowana oddaniem krwi powinna udać się na stronę internetową Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Tam można zapoznać się z harmonogramem najbliższych akcji pobierania krwi w województwie podlaskim. Na liście znajduje się również Augustów z terminami 1, 2 oraz 6 sierpnia.

Zachęcamy do podzielenia się tym bezcennym darem życia, jakim jest krew. Każdy z nas może jej przecież kiedyś potrzebować.

Taekwondo
Gruby Benek