• 1
  • 2
poniedziałek, 02 sierpień 2021 16:23

Coraz więcej cudzoziemców w województwie podlaskim

Napisane przez KK
pixabay.com pixabay.com

W województwie podlaskim zwiększyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Na koniec czerwca tego roku wynosiła niemal 19 tys., co oznacza wzrost o blisko 54 proc. względem czerwca 2020 r. W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców  na koniec pierwszego półrocza ubiegłego roku było ponad 605 tys., a już w tym roku prawie 819 tys. To przyrost o ponad 35 proc.

- Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na ilość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Choć w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek obywateli z zagranicznym paszportem, to już w drugiej połowie 2020 r. liczba obcokrajowców ponownie wzrosła. Na koniec grudnia ubiegłego roku liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wynosiła ponad 725 tys., w tym w województwie podlaskim 15,3 tys. - informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

W czerwcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wynosiła 818,8 tys. i  wzrosła w stosunku do czerwca  2020 r. o ponad 213,3 tys. Największy wzrost nastąpił  w przypadku obywateli Ukrainy, bo o 170 tys. W województwie podlaskim ich stan zwiększył się o ponad 3,5 tys. osób. Ich liczba sięga 7,8 tys. - Dominującą grupą w naszym regionie są jednak Białorusini. Na  koniec czerwca tego roku legalnie pracujących obywateli Białorusi było 8 tys. – dodaje rzeczniczka.

Pracujący  w Polsce obcokrajowcy są zatrudnieni na umowach o pracę, zlecenia czy prowadzą własną działalność gospodarczą. W  województwie podlaskim stanowią 4,2 proc. wszystkich ubezpieczonych, zaś w całym kraju  to 4,9 proc.  Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Katarzyna Krupicka
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Gruby Benek
Taekwondo