Wydrukuj tę stronę
czwartek, 05 sierpień 2021 17:03

W Augustowie będą kosze do segregacji śmieci

Napisała

To już pewne – w Augustowie pojawią się kosze do segregacji śmieci. W tej chwili w mieście takich pojemników nie ma, lecz za jakiś czas ma się to zmienić. Augustowianie będą mogli w końcu zacząć segregować odpady. Kiedy pojawią się wyżej wspomniane kosze?

Pojawienie się w Augustowie pojemników do segregacji odpadów to po części zasługa młodego aktywisty – Michała Kowalewskiego z Federacji Młodych Socjaldemokratów. To właśnie on wyszedł z taką inicjatywą, wysyłając pismo do burmistrza miasta.

„W wieku olbrzymiej industrializacji oraz narastającego konsumpcjonizmu napotykamy się z postępującą w zastraszającym tempie degradacją środowiska. Globalne ocieplenie, zaśmiecane lasy, ryby tonące w oceanach plastiku, narastające pożary i susze. Odpowiedzialnymi za wszystkie te aspekty jesteśmy my – ludzie. W mniejszym lub większym stopniu, ale wszyscy. Jednym z powodów występowania tych wszystkich przykrych rzeczy jest plastik. Sama produkcja plastiku w sporym stopniu wpływa na środowisko. Wyrzutki plastikowe, niesegregowane i dziko wysypywane na łonie natury również przyczynia się do degradacji naszej Ojczyzny. Można jednak z tym walczyć. Wiadomo, że największe zmiany można wywołać tylko globalnymi rewolucjami, jednak istnieją także sposoby abyśmy w naszej lokalnej społeczności zapobiegali degradacji środowiska. Jednym z nich jest postawienie na terenie Miasta i Gminy Augustów pojemników na segregowane odpady: plastik, papier, szkło i inne. Niestety, mimo popularności pojemników do segregacji, na terenie Miasta wciąż takich brakuje. Stąd wnioskuję do Pana o uwzględnienie w budżecie na rok 2021 środków na postawienie pojemników do segregacji odpadów na terenie Augustowa” – czytamy we wniosku wystosowanym do Mirosława Karolczuka.

Co skłoniło młodego aktywistę do podjęcia się takich działań? Jaką otrzymał odpowiedź na wysłane do burmistrza pismo? Między innymi o to zapytaliśmy właśnie Michała Kowalewskiego z Federacji Młodych Socjaldemokratów.

Co skłoniło Pana do skierowania pisma do burmistrza Augustowa o zakup pojemników do segregacji śmieci?

„Skierowałem pismo do burmistrza o zakup pojemników do segregacji śmieci, ponieważ w naszych czasach napotykamy się z postępującą w zastraszającym tempie degradacją środowiska, globalnymi ociepleniami, zaśmiecaniem lasów. My, jako ludzie, możemy z tym walczyć, taka inicjatywa na pewno niesie za sobą wartości edukacyjne i przyczyni się do właściwych postaw ekologicznych. Nie trzeba od razu zmieniać nawyków, najlepiej małymi krokami dojść do celu niż nic z tym nie robić i pozwolić, by następne pokolenie nie miało okazji cieszyć się pięknem naszej planety”.

Czy mieszkańcy Augustowa teraz nie segregują śmieci? Czy rzeczywiście nie ma nigdzie takich pojemników?

"Na terenie miasta nie ma takich pojemników, są tylko do odpadów mieszanych. Urząd Miasta Augustów już od 2020 roku zastanawia się nad kupnem, ale widać, że na tę chwilę bez rezultatów. Spora część mieszkańców na pewno nie segreguje śmieci, bo nie każdy w przestrzeni domowej ma miejsce, nie każdy ma swój podjazd czy to miejsce, w którym mogłyby stać takie kosze, dodatkowo jest to obciążenie finansowe. Te powody często zniechęcają do zainwestowania w takie kosze w przestrzeni mieszkalnej”.

Kiedy i czy będą zakupione kosze do segregowania odpadów? Co burmistrz odpowiedział na Pana pismo?

„Dokładnego terminu pojawienia się koszy do segregowania odpadów nie uzyskałem, ale w odpowiedzi na moje pismo burmistrz napisał, że zostaną zakupione takie pojemniki”.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, kiedy kosze do segregacji odpadów pojawią się na terenie miasta, skontaktowaliśmy się z wiceburmistrzem, panem Filipem Chodkiewiczem. Jakie informacje nam przekazał?

„Pierwsze pilotażowe pojemniki już zostały zamówione. Umowa z dostawcą została podpisana w poniedziałek, więc sądzę, że wkrótce się pojawią. Chcemy je ustawić pod nową siedzibą Urzędu Miasta i gdzieś w mieście. Nasza Spółka będzie monitorowała, czy spełniają one swoją rolę, czy ludzie będą segregować śmieci, czy potrzebna będzie jakaś akcja edukacyjna. Koszt tych pojemników liczy się w tysiącach złotych. Są to po cztery pojemniki w komplecie do różnego rodzaju odpadów. Chcemy żeby do końca roku pojawiły się one w wielu miejscach miasta, jeżeli rzeczywiście spełnią swoją rolę”.

Pozostaje więc tylko czekać i wypatrywać na terenie Augustowa pojemników do segregacji odpadów. Oby sprawdziły się one jak najlepiej.