Wydrukuj tę stronę
piątek, 06 sierpień 2021 15:19

Weszła w link i straciła pieniądze

Napisała
pixabay.com pixabay.com

Oszuści internetowi nie próżnują. Wykorzystują portale społecznościowe oraz komunikatory internetowe, aby wyłudzić od potencjalnych ofiar jak największą sumę pieniędzy. Kolejna suwalczanka padła ich ofiarą. Kobieta weszła w link, który otrzymała od kupującego, ale zamiast wpłaty za spodnie z jej konta zniknęło 1000 złotych.

Wczoraj, do policjantów z suwalskiej komendy, zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas sprzedaży spodni. Z relacji suwalczanki wynikło, że na jednym z portali aukcyjnych zamieściła ogłoszenie. Na jednym z komunikatorów odezwała się do niej osoba zainteresowana ofertą. Zaproponowała sprzedającej skorzystanie z możliwości zapłaty za spodnie, za pośrednictwem usługi portalu. W tym celu przez komunikator przesłała sprzedającej link. Tam suwalczanka wpisała swoje dane, numer karty debetowej oraz kod trzycyfrowy i login do bankowego konta internetowego, a na końcu podała hasło do karty. Wówczas pojawiła się informacja, żeby po otrzymaniu kodu z banku wprowadzić go do rubryki. Kiedy 33-latka wprowadziła skrupulatnie wszystkie dane uzyskała wiadomość, że kod jest błędny. Po tym pojawiła się kolejna informacja. Tym razem, aby potwierdzić, że karta jest jej i wprowadzić hasło do karty bankomatowej. Kobieta ponownie wpisała hasło do karty bankomatowej. Kiedy po chwili zalogowała się na swoje konto bankowe zauważyła, że jej środki uszczupliły się o 1000 złotych. Domyśliła się, że padła ofiarą oszustwa. Zablokowała swoją kartę w banku, pozmieniała hasła i powiadomiła policjantów.

Jak uniknąć oszustwa?

- Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.
- Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
- Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
- Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
- Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
- Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.
- Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu;
- Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;
- Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;

Co robić, gdy zostaniesz oszukany?

- Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem.
- Poinformuj Policję.
- Nie klikaj w nieznajome linki do stron.
- Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność w podejmowani wszelkich decyzji finansowych.

Źródło: KMP Suwałki