• 1
  • 2
sobota, 14 sierpień 2021 20:04

Za parking koło Targowicy zapłacisz więcej? Wyróżniony

Napisane przez KR

Niedawno do naszej redakcji zgłosił się użytkownik strefy płatnego parkowania. Zdaniem naszego Czytelnika, za zatrzymanie auta koło Targowicy trzeba zapłacić więcej niż w innych miejscach miasta. Postanowiliśmy sprawdzić, czy istotnie tak jest.

Od 4 maja br. na terenie Augustowa, na wniosek mieszkańców, powróciła strefa płatnego parkowania. Stało się to za sprawą Uchwały Rady Miejskiej z dnia 24 września 2020 roku w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania w Augustowie oraz wysokości stawek opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania i sposobów ich pobierania. Ustalono, że w sezonie, za pół godziny parkowania, trzeba zapłacić 1 złotówkę, za pierwszą godzinę parkowania – 2 złote, za druga godzinę – 2,40 zł, zaś za czwartą i każdą następną godzinę – 2 złote. Strefa obowiązuje od godziny 9:00 do godziny 17:00.

Aby dowiedzieć się, czy ceny za parkowanie samochodu w obrębie Targowicy Miejskiej są faktycznie wyższe niż w innych miejscach, skontaktowaliśmy się z prezesem firmy Kodrem, panią Justyną Półtorak. To właśnie ta firma obsługuje bowiem parkometry w wyżej wspomnianym miejscu.
„Augustowskie TBS Kodrem dzierżawi od miasta Targowicę Miejską, na której znajduje się również parking. Od 1 sierpnia jest tam również strefa płatnego parkowania, która jest obsługiwana przez firmę zewnętrzną, z którą spółka zawarła umowę. Strefa płatnego parkowania powstała na skutek nadmiernego parkowania samochodów na Targowicy Miejskiej w momencie, gdy parking był bezpłatny, a dookoła należało zapłacić za postój. Parkowały tam samochody niekoniecznie związane z handlem na Targowicy. Nie jest prawdą, że za parking przy Targowicy trzeba zapłacić więcej, jak mówi jeden z użytkowników. Porównując wysokość opłat, wręcz jest taniej. Za pierwszą, jak i również każdą kolejną godzinę parkowania, opłata wynosi 2 złote. Z moich wyliczeń wynika, że za 3 godziny korzystania z parkingu, użytkownik oszczędza 1,20 zł w stosunku do strefy płatnego parkowania obowiązującej na drogach publicznych w mieście. Jedyną różnicą jest brak możliwości zakupienia biletu na pół godziny względem stref znajdujących się dookoła. Jeśli chodzi o abonament dla osób prowadzących działalność gospodarczą, to wynosi on 150 zł netto miesięcznie, a więc identycznie, jak na parkingu miejskim. Oczywiście, żeby skorzystać z parkingu, należy kupić bilet w jednym z dwóch naszych parkometrów. Bilet z parkometru zakupionego w innej strefie nie jest honorowany. Parking przy Targowicy działa od godziny 7:00 do 17:00 od poniedziałku do piątku” – informuje nasza rozmówczyni.

Przedstawione wyżej dane pozwalają więc na porównanie wysokości pobieranych opłat we wszystkich miejscach strefy płatnego parkowania w Augustowie. Czy w obrębie miejskiej Targowicy za zatrzymanie auta, jak twierdzi nasz Czytelnik, zapłacimy więc więcej? Z wypowiedzi pani prezes wynika że nie, ale może to jednak nie dotyczyć osób parkujących w celu zrobienia szybkich zakupów.

Taekwondo
Gruby Benek