• 1
  • 2
poniedziałek, 23 sierpień 2021 16:00

Transportowane okna okazały się kontrabandą

Napisała
KAS KAS

Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), na przejściu granicznym w Kuźnicy, udaremniła przemyt 485 tys. paczek białoruskich papierosów. Kontrabanda ukryta była w transporcie okien. Gdyby ujawnione papierosy zostały sprzedane w Polsce, Skarb Państwa straciłby blisko 12 mln zł.

W skontrolowanej ciężarówce, zgodnie z dokumentami, na pięciu metalowych stelażach miały znajdować się okna z tworzyw sztucznych. W trakcie rewizji okazało się, że okna są jedynie formą zamaskowania przemytu papierosów, które znajdowały się w naczepie.

Zabezpieczono 485 tys. paczek białoruskich papierosów różnych marek, o szacunkowej wartości rynkowej blisko 7,3 mln zł. Gdyby przemycane papierosy zostały sprzedane na terytorium Polski, Skarb Państwa straciłby z tytułu niezapłaconych podatków blisko 12 mln zł.

Przeciwko kierowcy ciężarówki zostało wszczęte śledztwo. 33-letni Białorusin został tymczasowo zatrzymany. Grozi mu grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do 5 lat.

To kolejny duży przemyt papierosów udaremniony przez podlaską KAS w tym roku.
Tylko w pierwszym półroczu 2021 roku funkcjonariusze podlaskiej KAS na granicy oraz podczas działań na terenie kraju ujawnili 128 mln szt. nielegalnych papierosów. Było to czterokrotnie więcej niż w podobny okresie ubiegłego roku. Gdyby ujawnione w pierwszym półroczu papierosy sprzedać na polskim rynku, Skarb Państwa straciłby 152 mln zł.

Źródło: KAS

Gruby Benek
Taekwondo