Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 23 sierpień 2021 17:05

Mistrzostwa Polski w Kabaddi Plażowym

Napisane przez DG

W sobotę (21 sierpnia) do Augustowa zawitały pierwsze Polskie Mistrzostwa w Kabaddi Plażowym. To sportowe wydarzenie odbyło się w otwartym niedawno Ośrodku Sportów Plażowych. W pierwszych tego typu zawodach wystąpiło sześć drużyn, w tym zespół złożony z mieszkańców Indii. Drużyny starły się w ze sobą w pojedynkach, które trwały przez dwie połowy, obie po 12 minut.

Dodatkową atrakcją był występ fakira przechadzającego się po tłuczonym szkle, oraz malowanie ciała henną. Przelotny deszcz, który zaczął padać o 15, nie przeszkodził ani zawodnikom, ani widzom.

Czym jest kabaddi?

Kabaddi to narodowy sport Indii, niezwykle popularny w południowej i wschodniej Azji, mający już ponad 4000 lat historii. W jego plażowej odmianie, na niewielkim prostokątnym boisku ścierają się dwie drużyny, każda po 5 zawodników(ale na boisku w jednym momencie jest ich tylko 4). Grę można porównać do berka połączonego z zapasami. Zawodnik atakujący przechodzi na połowę przeciwnika i ma za zadanie dotknąć przynajmniej jednego oponenta a następnie wrócić na swoją połowę, a raczej dotknąć jej choćby dłonią. Drużyna przeciwna ma za zadanie złapać atakującego i przytrzymać go na swojej połowie. Im więcej przeciwników dotknie atakujący i wróci do swojej drużyny, tym więcej otrzyma punktów.

Jak widać zasady są dziecinnie proste, czego dowodem jest to, że w przerwie między meczami zawodnicy turnieju uczyli na boisku najmłodszych. Kabaddi jest w Polsce dosyć świeżym sportem, więc na pewno przydadzą się w nim nowi zawodnicy.

Wręczenie medali odbyło się w augustowskim amfiteatrze, nagrody wręczał sam burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Lista zwycięzców wygląda następująco:

1. Warsaw Giants
2. Kabaddi Kurpie
3. Warsaw Titnans

 Warto dodać, że Kabaddi Kurpie po raz pierwszy wzięło udział w turnieju tej wagi, tym bardziej może cieszyć fakt, że nowa drużyna zajęła tak wysokie miejsce.

MVP całego turnieju został Piotr Pamulak, MVP obrony turnieju został Witkor Śmieciński, a MVP ataku Krzysztof Sawicki. Dwaj pierwsi zawodnicy występują w kadrze narodowej (w turnieju w Warsaw Giants), a trzeci zawodnik jest z nowej drużyny Kabaddi Kurpie.

Sportowe wydarzenie przyciągnęło do Augustowa wiele osób, zapewne część z nich po raz pierwszy spotkała się z tym sportem. Dzięki augustowskim zawodom dyscyplina stanie się na pewno popularniejsza.